Devintajam Birštono vasaros muzikos festivaliui startą davė džiazo virtuozai

Publikuota: 2023-07-31 Autorius: Sigita Austinskaitė
Devintajam Birštono vasaros muzikos festivaliui startą davė džiazo virtuozai

Sekmadienį, liepos 30-ąją itin aukšta nata prasidėjo festivalis „Birštono vasaros muzika“ – scenoje tiesiog šėlo „Emeritus quartet“, dedikuodami savo pasirodymą Birštono džiazui – juk Zigmo Vileikio organizuojamame festivalyje visa ketveriukė groja nuo pat pirmojo renginio, vykusio dar 1982-aisiais metais. Kaip pastebėjo Petras Vyšniauskas, šį kartą daugiau skambinęs fortepijonu nei grojęs saksofonu, pasirodymas vyko taip pat aistringai, kaip ir prieš dvidešimt metų! Su atlikėjais šėlo ir publika – emocijų nevaldė nei jauni, nei vyresnieji. Ilgai trukusiais aplodismentais publika dėkojo Petrui Vyšniauskui, Vytautui Labučiui, Eugenijui Kanevičiui ir Arkadijui Gotesmanui.

O renginio organizatorė Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė prof. Audronė Žigaitytė-Nekrošienė pabrėžė, kad Birštono vasaros menų akademijos, veiklą pradėjusios dar 2013 metais ir iš jos išaugusios „Birštono vasaros muzikos“ pagrindinis tikslas – kartų bendrystė. „Mes, vyresnieji, turime suprasti jaunimo kalbą ir ne prasčiau už juos valdyti naujausias technologijas, o jaunieji – įprasti girdėti gal ir ne tokia greita kalba dėstomas, bet patirtimi pagrįstas mūsų žinias. TARP NATŲ – toks per dešimtmetį išsikristalizavęs mūsų motto, skatinantis ieškoti muzikos interpretacijos, atlikimo meno prasmės “.

Iki rugpjūčio 6 d. kviečia į nuostabią muzikinę kelionę. Renginys tradiciškai vyks Birštone – mieste, kuriame galima patirti įsimintiną kultūrinį nuotykį su talentingais muzikos atlikėjais, žavinčiais meistriškumu ir priverčiančiais pasinerti į magišką muzikos pasaulį. Visą savaitę trunkantis festivalis stipriai išaugo ir savo programa džiugina net ir išrankiausius melomanus, suteikdamas neeilinių muzikinių emocijų ir neprilygstamų akimirkų. Apie festivalį kalbamės su pagrindine jo organizatore Audrone Žigaityte-Nekrošiene.

Kodėl pasirinkote būtent Birštoną?

Birštonas buvo tik atsitiktinumas mano kelionėje. Kai važiavau ir ieškojau vietos šiam festivaliui, aplankiau daug Lietuvos miestų – Molėtus, Zarasus, Ignaliną, Klaipėdą, Biržus ir kitus. Atvykus į Birštoną mano požiūris buvo ciniškas ir nežadėjo daugiau nei paprasčiausią apsilankymą, tačiau susitikimas su miesto mere Nijole Dirginčiene buvo labai malonus ir šiltas. Drauge plėtojome pasiūlytas idėjas ir sutarėme dėl pirmojo renginio datos 2013 metais. Merė nuo tų dienų – renginio globėja. Pirmasis renginys –Birštono vasaros menų akademijos inauguracija vyko itin pakiliai: Davidas Geringas dirigavo Lietuvos kameriniam orkestrui, griežė jo ugdytiniai. Šiais metais maestro D. Geringas į Birštoną grįžta po 10 metų!

Galbūt Birštono vasaros menų akademija turi jaunųjų atlikėjų sėkmės istorijų?

Jų būta įvairių. Šiandien jau turime visą būrį asociacijos narių, su kuriais susipažinome Birštone. Bet drąsiai vardinčiau, kad viena didžiausių sėkmės istorijų yra Kamilė Balabonaitė. Ji dalyvavo ne vienoje akademijoje, o šiuo metu yra tituluota tarptautinių konkursų laureatė, atlieka pagrindinius vaidmenis Europos teatruose. Pirmą kartą ji atvažiavo, kai buvo pirmo kurso studentė, o šiuo metu yra puiki dainininkė. Ji – Vladimiro Prudnikovo ugdytinė.

Kodėl būtina apsilankyti šių festivalyje?

Šių metų renginiai labai skirtingi. Nuo džiazo muzikos vakaro iki Mozarto operos „Figaro vedybos“ teatralizuoto koncerto. Mūsų tikslas – ne tik sudominti garsiais vardais, bet skatinti savąjį klausytoją įsiklausyti, išgyventi drauge muzikos aistras, kad po koncerto jaustųsi dvasiškai praturtėjęs, gal net ašarą nubraukęs, bet atgimęs... Tarp daugybės pramogauti, linksmintis kviečiančių renginių, mūsiškis išsiskiria gilumu, atlikėjų ir jų atliekamos muzikos prasmingumu. Po sunkios darbo dienos gal išties labiau tinka atsipalaiduoti padedantys renginiai. O kurorte poilsiaujant, galima ir praturtėti žiniomis ir jausmais.

Ką žiūrovai galės išvysti ir klausyti festivalio „Birštono vasaros muzika“ metu? Gal galite rekomenduoti, ką būtinai reikėtų išgirsti ir pamatyti?

Aš, kaip organizatorė, rekomenduoju pamatyti ir išgirsti viską, nes kiekvienas koncertas išskirtinis (šypsosi pašnekovė). Dariaus Mažinto rečitalis su vaizdo projekcijomis iš muzikavimo Irpynės griuvėsiuose, vokalinės muzikos vakaras, kuriame susitiks lietuvė, sėkmingai Eurovizijos atrankose pasirodžiusi dainininkė Agnė Buškevičiūtė-Tumalavičienė ir viešnia iš Vokietijos Ekaterina Somicheva, rugpjūčio 2 d. pasinersime į „Grand Trio Vilnius“ sukurtą magiškų garsų pasaulį – muzikuos Davidas Geringas, Petras Geniušas ir Dalia Kuznecovaitė, vasariškai malonių vokalinių ir violončelės miniatiūrų kvies klausytis Asta Krikščiūnaitė ir Ramutė Kalnėnaitė ... Eglės sanatorijoje jau nuo antradienio koncertuos mūsų jaunieji.

Ar žmonės gali atvykti pažiūrėti ir akademijos pamokų?

Visos meistriškumo pamokos yra atviros. Kiekvienais metais sulaukdavome birštoniečių ir miesto svečių, kai kurie žmonės ateidavo ne tik pažiūrėti, bet ir mėgindavo dainuoti. Žinoma, visada įdomu stebėti žmonių reakcijas, kai jie pamato, kokią pažangą padaro jaunosios kartos atlikėjai. Gera matyti, kad žmonės ryžtasi visą laiką būti kartu, stebėti ir pamatyti, kokia yra kelionės į didžiąją sceną kaina.

Kaip atrodo viena akademijos diena? Nuo ko ji prasideda ir kaip užsibaigia?

Labai paprastai. Nuo 10 val. iki 13.30 val. yra meistriškumo pamokos. Po jų – pietūs, paskui susitikimai – paskaitos ir galiausiai vakare du koncertai – 19.00 val. kurhauze arba kultūros centre, o 21.00 val. serenados Eglės sanatorijoje. Laisvo laiko praktiškai nėra.

„Birštono vasaros muzika“ nuo liepos 30 d. iki rugpjūčio 6 d. laukia kiekvieno, kuriam muzika yra ne tik garsai, bet ir pasaulio išraiška, sielos kalba.

Visa renginių programa

https://www.muzikusajunga.lt/renginys/birstono-vasaros-muzika-2859
 

Susiję nariai

Arkadijus Gotesmanas

Arkadijus Gotesmanas

Mušamųjų instrumentų atlikėjas, LMTA lektorius

Petras Vyšniauskas

Petras Vyšniauskas

Saksofonininkas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, LR Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, LMTA profesorius

Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

Kompozitorė, profesorė, muzikos kritikė ir apžvalgininkė (muzikos žurnalistė), muzikos meno ir mokslo žurnalo "Muzikos barai" leidėja ir redaktorė, leidėja (kompaktinės plokštelės, knygos), organizatorė (vadybininkė, prodiuserė)

Komentarai