Didžiokų koplyčia Molėtų rajone atsivers džiazui

Publikuota: 2023-07-11 Autorius: Viktorija Kazlienė
Didžiokų koplyčia Molėtų rajone atsivers džiazui

 

Šalia senojo Molėtų–Vilniaus plento, netoli tos vietos, kur šis kelia priartėja prie betonkelio, stovi rotondinė raudonų plytų koplyčia – senojo Didžiokų (Didžiadvario) dvaro didybės liūdytoja. Išskirtinės architektūros pastatas masina turistus, tačiau į vidų patekti galimybės nėra.

Liepos 15 d. pavakarę ji bus atverta muzikai: 18 val. joje prasidės Petro Vyšniausko ir Arkadijaus Gotesmano dueto „PetrArka“ koncertas.

Saksofonininko Petro Vyšniausko ir būgnininko-perkusininko Arkadijaus Gotesmano duetas debiutavo 1990 m. Šie muzikantai išleido ir pirmąjį džiazo albumą nepriklausomoje Lietuvoje – „Lithuania“. Petro ir Arkadijaus tandemas tapo svarbiu scenos reiškiniu, apkeliavusių ne vieną prestižinį džiazo festivalį daugybėje pasaulio šalių.

Po trisdešimties metų bendro kūrybinio kelio duetas „Petrarka“ išleido kūrybinį albumą „Sonetai“. Anot muzikos apžvalgininko Vitalijaus Gailiaus, tai lyriškomis ir subtiliomis improvizacijomis alsuojantis pasirodymas, paliečiantis širdis, nes šio dueto kūryba, kaip ir Frančesko Petrarkos sonetai, tai aukščiausios prabos laikui nepavaldi poezija. Neatsitiktinai ir dueto pavadinimas „literatūriškas“ – įkvėptas XIV a. legendinio rašytojo Francesco Petrarca’os, išgarsėjusio savo meilės sonetais. Anot „PetrArka“ virtuozų, sonetų forma artima jų grojimo stiliui.

Petras Vyšniauskas – Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) aukso medalio laimėtojas, Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premijos ir kitų reikšmingų apdovanojimų laureatas. Jeigu paprašytume įvardinti mums geriausiai žinomą saksofonininką, dažnas iš mūsų nejučiomis ištartume P. Vyšniausko pavardę. Anot P. Vyšniausko, džiazas – tai pirmiausia bendravimas: čia glūdi įdomiausi atradimai.

A. Gotesmanas – improvizacijų meistras, reiškiasi ne tik kaip perkusininkas ir kompozitorius, bet taip pat kaip poetas, režisierius. Jis kuria ir įrašinėja muziką teatrui, atlieka ją spektakliuose, rašo scenarijus muzikiniams performansams ir instaliacijoms, rengia projektus su šokėjais, literatais, aktoriais ir vaizduojamojo meno kūrėjais, stato autorinius spektaklius. A. Gotesmanas yra pelnęs prizus už nuopelnus Lietuvos džiazui.

Pirmieji „Petrarkos“ tandemo koncertai buvo susiję su Sausio 13-osios įvykiais. Tais pačiais 1991 m. Didžiokų koplyčią paliko joje nuo 1965 m. dirbtuves turėjęs menininkas Aloyzas Smilingis. Sovietiniais laikais aplink koplyčią stovėjo A. Smilingio skulptūros, o viduje kabojo tapybos, grafikos darbai. Iki šiol yra išlikę A. Smilingio mūryti židiniai. Čia atvykdavo daug menininkų, rinkdavosi Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio žmonės, čia buvo platinamas „Atgimimo“ Laikraštis. Simboliška, kad šiais metais, jau po A. Smilingi mirties, koplyčia nors epizodiškai gali atgimti kultūrinei veiklai. Ne pirmą kartą čia koncertuoja ir Arkadijus Gotesmanas.

Molėtiškė menininkė Jolanta Žalalienė sutiko „papuošti“ renginį surengdama vienadienę savo kūrybos parodą „Procesai“. Parodos pavadinimas kviečia pajusti laiko tėkmę ir kūrybos trapumą. „Mano tikslas užkabinti žiūrovą vaizdais,“ – teigia menininkė. Jos kūrybinė mintis – rekonstrukcinė, ji moka gėrėtis tuo, kas liko, per detales parodyti visumą ir nuteikti vertybinio imperatyvo suvokimui.

Dvasinis atsparumas gimsta iš kūrybos šviesos, iš muzikos, iš egzistencinio liūdesio, apjungiančio širdis kūrybinei rezistencijai. Didžiokų koplyčia pati tinkamiausia vieta tam pajusti.

Renginys nemokamas.

 

Susiję nariai

Arkadijus Gotesmanas

Arkadijus Gotesmanas

Mušamųjų instrumentų atlikėjas, LMTA lektorius

Petras Vyšniauskas

Petras Vyšniauskas

Saksofonininkas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, LR Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, LMTA profesorius

Komentarai