Didžiosios orkestrų lenktynės „Vario audra 2021” Aukštaitijoje

Publikuota: 2021-09-16 Autorius: Gerimantas Statinis
Didžiosios orkestrų lenktynės „Vario audra 2021” Aukštaitijoje

Ar jums teko stebėti lenktynes, kuriose varžosi ne raiteliai ir ne bėgikai, o muzikantai – pučiamųjų instrumentų orkestrai, įvairiausios sudėties, su šokėjomis ir be jų? Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų asociacija ir Šilagalio kultūros centras jau devintą kartą rengia tokias lenktynes. Paskutinis žodis galbūt daugiau metafora, nes greitis čia nebuvo dominantė, nors laikas visur buvo fiksuojamas ir tai vienas iš lenktynių pranašumų. Idėjos autorius Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos įkūrėjas ir ilgametis prezidentas Remigijus Vilys, o renginio tikslas, pučiamųjų kultūros populiarinimas bendruomenėse, jų subūrimas ir puoselėjimas per dūdų muziką, netgi buvo Panevėžio rajone buvo iškeltas devizas – nei vienos seniūnijos be orkestro!  

       Startas buvo duotas Biržuose, saulėtą ir šiltą 2021 m. rugsėjo 11 dieną, savaitgalį, Nepriklausomybės aikštėje, šalia bažnyčios. Dalyvavo Suvalkijos ir Aukštaitijos regiono pučiamieji orkestrai, viso dešimt kolektyvų: Vilkaviškio jaunimo pučiamųjų instrumentų orkestras, vad. Saulius Mickevičius, choreografinės gr. vad. Sonata Jankienė. ; Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos vario dūdų orkestras „Aukštyn“, vad. Remigijus Vilys, choreografinės gr. vad. Ugnė Zanavičiūtė-Audejeva; Pasvalio kultūros centro Pajiešmenių skyriaus jaunimo pūtikų orkestras „T Brass“, vad. Audrius Baronas; Radviliškio rajono Šeduvos gimnazijos pučiamųjų instrumentų orkestras, vad. Kęstutis Meškauskas; Smilgių kultūros centro Perekšlių bendruomenės namų pučiamųjų orkestras „Saulutė“, vad. Ligita Bilevičienė; Ramygalos kultūros centro orkestras „Remmangalen“, vad. Laimutis Raziūnas; Miežiškių kultūros centro orkestras „Ciongs“, vad. Rimantas Švaplys; Liūdynės kultūros centro orkestras „Vaikystės vėjas“, vad. Vidas Dulkė; Paįstrio kultūros centro orkestras „Dūdorėliai“ , vad. Andrius Gudas; Šilagalio kultūros centro vario dūdų orkestras „Sklepučini“, vad. Amanda Vapsvaitė.      

        Kadangi kartu su kompozitoriumi Kaziu Daugėla teko vertinti orkestrų meninę pasirodymų dalį, pradžioje buvome supažindinti su lenktynių-varžytuvių taisyklėmis. Orkestrai buvo vertinami pagal penkis kriterijus: tai viso maršruto įveiktas laikas; defilė programa (1 kūrinys), jei yra šokėjų grupė, buvo vertinama atskirai; orkestro reprezentacija; meninė dalis – intonacija, ritmas, skambėjimo darna; bendruomenei labiausiai patikęs orkestras. Maršrutas buvo sudarytas nuosekliai, pradedant nuo Biržų, iki Krekenavos, aplankant Raubonių, Pajiešmenių, Daujėnų, Kriklinių, Pumpėnų, Paliūniškio, Bernatonių, Berniūnų ir Upytės kaimus ir miestelius. Kiekviena bendruomenė laukė orkestrų su vaišėmis, rudens gėrybėmis ir sava programa. Šiose lenktynėse vyko ir automobilių ekipažų orientacinės varžybos. Orkestrų – prizininkų pirmos vietos nugalėtojų laukė 500, antros – 350, trečios – 150 eurų suma. Buvo vertinama ir priimančioji bendruomenė, labiausiai patikusi orkestrams bendruomenė gavo 300 eurų prizą, todėl šios taip pat stangėsi pasipuošti, priimti orkestrus ir kuo skaniau juos pavaišinti karštu gėrimu, sriuba ir užkandžiais. O čia jau buvo išradingumo netrūko – moliūgų sriuba, šiupinys, bulvės su lupenomis ir įvairiausi kepiniai. Orkestrai startavo skirtingu laiku, atlikę iki dešimties minučių trukmės programą.

        Biržuose pasigedome žiūrovų, bendruomenės reprezentacijos kaip ir nebuvo. Starto renginį vedė lenktynių organizatoriai – Šilagalio kultūros centro projektų vadovė Jurga Žilytė, ji pristatydavo orkestrą, užfiksuodavo laiką ir ragindavo žiūrovus palaikyti muzikantus. Tačiau visur kitur kaimuose ir miesteliuose bendruomenės visur buvo aktyvios ir priėmė labai šiltai. Raubonys – buvo antroji lenktynių vieta, kur kvepėjo ant laužo virta sriuba, magėjo paragauti pyragėlių su lašinukais ir vietinio Žaldoko pagamintos alaus putos – retai kas namuose bedaro šį paveldą... Raubonių karšyklos – technikos paveldo puoselėtojas Vaidas Gikys aprodė atgimusią vilnių karšyklą ir edukacinį centrą. Pajiešmenių bendruomenė buvo pasipuošusi kompozicijomis iš senų ir jau „atgrojusių“ dūdų – iš vienos rūko netgi dūmai ir kitos čiurleno fontanėlis. Pumpėnuose orkestrus vertino komisija viešai, savo nuomonę pasakant į mikrofoną. Jauniausiam komisijos nariui patiko Vilkaviškio jaunimo pučiamųjų orkestro šokėjų grupės pasirodymas. Bernatonių kaime vyko kulinarinio paveldo Sūrio šventė, kurios pirmieji svečiai buvo „Vario audros“ lenktynininkai. Čia gausiausiai susirinko žiūrovų iš aplinkinių miestelių ir kaimų. Vėliau koncertavo Bernatonių meno mėgėjai, buvo renkamas gražiausias ir skaniausias sūris. Čia persipynė netgi dvi šventės ir viena kitą papildė, nors atrodytų, ką dūdos ir sūriai turi bendro...  

     Lenktynės pasibaigė Krekenavoje, čia vyko pagrindinis ir bendras orkestrų „Vario Audros“  koncertas. Diriguojamas R.Vilio jungtinis orkestras pagrojo G.Paškevičiaus „Mano kraštas“ (instr. T.Šileika) dainą. Kartu ją atliko vokalistė Vaida Genytė, o aikštę papuošė spalvingai pasipuošusios šokėjos – Ugnės Zanevičiūtės-Audejavos sukurta choreografinė kompozicija. Pirmąją vieta buvo įvertintas Vilkaviškio jaunimo pučiamųjų orkestras su vadovu S. Mickevičiumi priešakyje, antroji atiteko Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos vario dūdų orkestrui „Aukštyn“ ir dirigentui R. Viliui, trečioji – Pajiešmenių orekstrui „T Brass“ ir vadovui A. Baronui.  

       Kompozitorius Kazys Daugėla buvo pakviestas bendram dūdų orkestrui diriguoti savo kūrinį „Per Vilniaus miestą“. Lietuvos nacionalinio kultūros centro pučiamųjų orkestrų kuratorius Gerimantas Statinis buvo pakviestas pristatyti savo knygą „Romas Balčiūnas: didysis dūdų revoliucionierius“ apie ilgametį Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ vadovą. Šios knygos buvo įteiktos visiems orkestrų vadovams. Šventėje dalyvavo Panevėžio rajono savivaldybės meras Povilas Žagunis, jis džiaugėsi dūdų muzika, kuri stiprina bendruomeniškumą. Svečias iš Nyderlandų Piet Visser – nuolatinis lietuvių pučiamųjų kultūros puoselėtojas, dirigavo Luc Gistel kūrinį „Šventė pakrantėje“. Koncertavo mušamųjų instrumentų ansamblis „Ritmas kitaip“ – jų šou pasirodymas, kuomet grojant taškosi vandens purslai, lydimi spalvotos iliuminacijos, buvo labai įspūdingas. Renginį pabaigė atlikėja Vaida Genytė savo soliniu koncertu.

        Lietuvos kultūros taryba nuo 2018 m. regionams suteikė galimybes patiems spręsti, kurie projektai nusipelno didžiausio gyventojų dėmesio. Tai dar vienas projektas, siekiantis mažinti kultūrinę ir socialinę atskirtį tarp miesto ir kaimo, kasmet sėkmingai vykdomas plėtojant dalyvių geografiją ir stiprinant bendruomeniškumą regione. Šio projekto organizatorius buvo Panevėžio rajono Šilagalio kultūros centras, o projektą rėmė Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio rajono savivaldybė ir Krekenavos kultūros centras.

Susiję nariai

Kazys Daugėla

Kazys Daugėla

Kompozitorius, aranžuotojas, dirigentas, LMTA docentas

Komentarai