KŪRYBA – TAI TILTAS Į ATEITĮ.

Publikuota: 2021-05-13 Autorius: Virginija Kochanskytė
KŪRYBA – TAI TILTAS Į ATEITĮ.

Graikų mąstytojas Platonas svarstydamas, kurie menai labiausiai tiktų jo idealios valstybės sampratai, pasirinko muziką ir dainas, nes: „Ritmas ir harmonija giliausiai įsiskverbia į sielos gelmes ir stipriausiai ją paveikia. Ritmas ir harmonija patys yra grožis ir žmogų padaro gražų“. Šią tiesą jau ketvirtą kartą paliudijo Rietavo tarp­tau­ti­nis kamerinės muzikos fes­ti­va­lis-kon­kur­sas „My­ko­lo Kle­o­po Ogins­kio kū­ry­bos per­lai“.

Trečiojo fes­ti­va­lio-kon­kur­so dalyviai, mokytojai, mokiniai 2017 metų rudenį atsisveikindami dėkojo organizatoriams (Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla) ne tik už pakilias muzikavimo akimirkas, bet ir už puikiai praleistas dienas Rietave – pažintį su kilnia kunigaikščių Oginskių dinastija, jų darbais tėvynei Lietuvai, pasivaikščiojimą po Oginskių dvaro parką, šaunias draugystės akimirkas. Mokytojai tvirtino, kad šis konkursas jiems buvo labai maloni šventė, kupina grožio patyrimų, ir kad jau svajoja apie tai, kaip po dviejų metų atkeliaus į konkursą minėti M.K. Oginskio 255 – ųjų gimimo metines su dar daugiau mokinių. Organizatoriai labai norėjo išpildyti šią svajonę ir vildamiesi, kad virusas per žiemą išsikvėps, karantinas baigsis ir pavasarį galės pakviesti M.K. Oginskio kūrybos gerbėjus atvykti į Rietavą mėgautis gyvu muzikavimu, dainavimu, draugavimu, perkėlė konkursą į pavasarį. Deja, deja... žmogus planuoja, o Dievulis šypsosi ir... Rie­ta­vo IV tarp­tau­ti­nis kamerinės muzikos fes­ti­va­lis-kon­kur­sas „My­ko­lo Kle­o­po Ogins­kio kū­ry­bos per­lai“ vyko balandžio 24–25 die­no­mis nuotoliniu būdu. Teko atsisakyti ir kūrybinio džiaugsmo patyrimų baigiamajame laureatų koncerte nuostabiai gražioje Rie­ta­vo Šv. ar­kan­ge­lo My­ko­lo baž­ny­čio­je, kurią pastatė M.K. Oginskio sūnus Irinėjus Oginskis.

Tradiciškai pirmąją konkurso dieną savo talentą atskleidžia vokalistai. Vertinimo komisijai teko gan nemenkas iššūkis – nepriklausomai kokios būtų techninės galimybės, pristatančios atlikėjus, jautriai įsiklausyti į vokalisto gebėjimų atsiskleidimą. Ir tai puikiai padarė garbi komisija: dainininkė prof. Irena Milkevičiūtė (LMTA Fortepijono ir muzikologijos fakulteto Dainavimo katedra, LNOBT vokalo pedagogė, ,,Vilnius City Opera“ ir jos vadybos narė), dainininkė doc. Auksė Marija Petroni (Rostoko (Vokietija) muzikos ir teatro akademija, Pedagoginio skyriaus vokalo katedros vedėja), dainininkė doc. Giedrė Zeicaitė – (LMTA Klaipėdos fakultetas, Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė), dainininkas prof. Tomas Ladiga (Kauno VDU Muzikos akademijos Dainavimo katedros vedėjas, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas, Kauno berniukų chorinio dainavimo mokyklos „Varpelis“ direktorius).

M.K. Oginskis knygoje ,,Laiškai apie muziką“ rašo: ,,Garsus ir moduliacijas man pasufleruodavo entuziazmo protrūkis, meilė, draugystė arba graudulys, kartais skausmas arba gilus sielvartas, kūrinyje perteikdavau mane apėmusius jausmus ir sielos būklę“. Tik tokią kūrybos sampratą turintis poetas, kompozitorius M.K. Oginskis ir galėjo sukurti tiek daug jaudinančių dainų bei romansų. Juk romansai dažniausiai gimsta stiprių išgyvenimų akimirkomis. Jaunieji dainininkai, subtiliai įsiklausydami į kompozitoriaus sielos virpesių atgarsius jo kūryboje, dovanojo galimybę visiems besiklausantiems giliau pažinti ir patį kūrėją.

Vokalistų Grand Prix ir 500 eurų premiją laimėjo Vilius Venckus (LMTA Klaipėdos fakultetas, doc. Giedrė Zeicaitė, vyr. koncertmeisterė Edita Zizaitė)). Pirmųjų premijų laureatai: Eva Ravluševič (Vilniaus B. Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla, mokytoja eksp. Raimonda Tallat-Kelpšaitė, koncertmeisteris Gytis Cinauskas), Kamilė Ašinskaitė ir Klaudijus Šimkus (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija, mokytoja eksp. Rūta Agafonovienė, koncertmeisterė Ieva Šličiuvienė). Už geriausias M.K.Oginskio romansų interpretacijas diplomais apdovanotos Adrijana Balsytė (Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, mokytoja metod. Beata Smiltinikienė, koncertmeisterė Kristina Drakšienė) ir Kamilė Dilniakaitė (Nacionalinė M. K. Čiurlionio menu mokykla, mokytoja eksp. Laimutė Jonutytė-Lileikienė, koncertmeistrė Irina Cymbal).

Vokalistų vertinimo komisijos pirmininkė prof. Irena Milkevičiūtė rezultatų aptarime pasidalino savo įžvalgomis: ,,Šis konkursas yra svarbus ne tik Lietuvai, bet ir Europai. Konkurso organizatorių prisiimta misija– neleisti užmiršti Lietuvos istorijos, keliant iš praeities asmenybes, kovojusias už valstybingumą, kūrusias jos dvasinį veidą – yra itin svarbi, aktuali ne tik šiandienos, bet ir ateities Lietuvos kultūriniam gyvenimui. M.K. Oginskis buvo nepelnytai primirštas, tad, jo vardo konkursas atveria galimybę susipažinti su kompozitoriaus kūryba tiek jauniesiems atlikėjams, tiek pedagogams. M.K. Oginskio, galėtume sakyti pirmojo Lietuvos kompozitoriaus, muzika, dainos, romansai sugrįžta į sceną, o tuo pačiu skatina ir klausytojus susipažinti su didžiais šios asmenybės darbais vardan Lietuvos valstybingumo atkūrimo. Labai džiaugiausi matydama, girdėdama tiek daug talentingo jaunimo - būsimų profesionalių Lietuvos dainininkų. Konkursai suteikia galimybę ugdyti meistriškumą, tobulėti ir skleistis talentui. O tai labai svarbu, auginant ateities profesionalių dainininkų – brandžių asmenybių kartą. Linkiu organizatoriams ne tik tęsti, bet ir skleisti žinią apie šį prasmingą konkursą kuo plačiau.“

Pianistė doc. Giedrė Zeicaitė, natų rinkinio „M. K. Oginskis. Kameriniai vokaliniai kūriniai balsui ir fortepijonui“ sudarytoja, pasidžiaugė: ,,Džiugina, kad nežiūrint nelengvų nuotolinio dalyvavimo sąlygų, konkursas vyko sklandžiai ir jame dalyvavo gausus būrys jaunųjų atlikėjų. O tai stiprina tikėjime, kad tik kurdami gyvenimą net ir nepalankiausiomis aplinkybėmis, tikrai išspręsime šio laikmečio, regis, neišsprendžiamas problemas. Konkurso dalyviai labai atsakingai pasiruošė – nors M.K. Oginskio romansai, dainos yra sudėtingi, bet jų įsijautimas, įsiklausymas į kūrėją, komisijai paliko gerą įspūdį. Žavėjo ne tik dainavimas, jautrios romansų interpretacijos, bet ir jaunųjų pagarbus santykis į kūrybą – įrašai sukurti koncertinėse salėse, dalyviai pasipuošę koncertiniais kostiumais. Labai malonus, dalykiškas, geranoriškas buvo komisijos darbas – nuomonės ir vertinimai sutapo. Po aptarimo prisipažinome, kad būtų gera susitikti gyvam pabendravimui, gal net ir diskusijai apie jaunųjų vokalistų mokymo subtilybes po dviejų metų Rietave penktojo konkurso metu.“

Taip, kūryba žmones vienija, o tik susivienijus įmanoma įveikti skaudžias šio laikmečio problemas. Šiomis dienomis mums to labiausiai ir trūksta – du metus besitęsianti pandemija skaido mus, paralyžuoja gyvybines galias ir bando įtikinti, kad viruso akivaizdoje mes tik bejėgiai padarai. Kūrybine veikla žmogus ne tik išreiškia save, artėja prie kūrėjo, bet, svarbiausia, teigia, o tuo pačiu ir kuria gyvenimą.

Nudžiuginti jaunųjų muzikantų pasirodymu buvo ir pianistų konkurso vertinimo komisijos nariai: pianistas prof. Rokas Zubovas (tarptautinių konkursų laureatas, tarptautinių kursų vadovas, M.K. Čiurlionio namų Vilniuje direktorius), pianistė Eli­na Bam­ba­ne (Daug­pi­lio (Lat­vi­ja) vi­du­ri­nės mu­zi­kos mo­kyk­los di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja ug­dy­mui, for­te­pi­jo­no mo­ky­to­ja), pianistė Vai­va Pur­ly­tė (Klai­pė­dos Juo­zo Ka­ro­so mu­zi­kos mo­kyk­los mo­ky­to­ja eks­per­tė, Klaipėdos miesto pedagogų švietimo ir kultūros centro muzikos mokyklų mokytojų metodinio kolektyvo pirmininkė, natų rinkinio ,,M. K. Oginskio 24 polonezai fortepijonui“ sudarytoja), pianistė Švie­sė Čep­liaus­kai­tė (tarptautinių konkursų laureatė, VDU Mu­zi­kos aka­de­mi­jos lek­to­rė).

Pianistų vertinimo komisijos pirmininkas prof. Rokas Zubovas viename iš interviu sako: ,,Esu pianistas. Mokausi groti. Visaip – prie fortepijono, skaitydamas knygas, žiūrėdamas mylimajai į akis, kalbėdamas su žmonėmis, mokindamas kitus, važiuodamas dviračiu… Muzika gyvena visur, o fortepijonas – būdas ja dalintis.“ Antroje konkurso dienoje pasirodę jaunieji pianistai savo muzikavimu paliudijo, kad fortepijonas įgalina ne tik muzika dalintis, bet dalintis ir kūrybos džiaugsmu.

Grand Prix ir 500 eurų premiją laimėjo Milda Marija Kiškūnaitė (Šiaulių „Juventos“ progimnazija/Šiaulių J. Janonio gimnazija, mokytoja metodininkė Aušrinė Kiškūnienė). Pirmųjų vietų laimėtojai: Guoda Gulbė (Klaipėdos J. Kačinsko muzikos mokykla, mokytoja eksp. Rasa Baranauskienė), Evelina Tamošaitytė (Klaipėdos J. Karoso muzikos mokykla, mokytoja metod. Vera Konkova), Urtė Rutavičiūtė, Gabrielė Zinkutė ir Emilija Stanišauskytė (Klaipėdos J. Karoso muzikos mokykla, mokytoja eksp. Vaiva Purlytė), Fausta Rudytė (Klaipėdos J. Karoso muzikos mokykla, mokytoja metod. Loreta Vainorienė), Matas Stabingis (Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla, mokytoja metod. Daiva Šimkienė), Saulė Norvaišaitė (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija, mokytoja eksp. Virginija Ruzgienė), Kotryna Baltrimaitė (Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija, mokytoja eksp. Biruta Vaišienė). Už geriausią M.K.Oginskio kūrinių interpretaciją apdovanoti: Emilija Stanišauskytė (Klaipėdos J. Karoso muzikos mokykla, mokytoja eksp. Vaiva Purlytė), Kotryna Baltrimaitė (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija, mokytoja eksp. Biruta Vaišienė), Eva Rimkutė (Klaipėdos J. Karoso muzikos mokykla, mokytoja metodininkė Loreta Vaišienė), Milda Marija Kiškūnaitė (Šiaulių „Juventos“ progimnazija/Šiaulių J. Janonio gimnazija, mokytoja metodininkė Aušrinė Kiškūnienė).

Prof. Rokas Zubovas konkurso rezultatų aptarime, dėkodamas organizatoriams už gražią pavasario ir muzikos šventę, pasakė: ,,Labai gerai suprantu, ką reiškia tokiomis sudėtingomis sąlygomis tinkamai pasiruošti konkursui. Tai nuopelnas ne tik dalyvio, bet ir tėvų, mokytojų, kurie esant technologiniams, psichologiniams ir kt. sudėtingumams, supranta, kad muzika ir ėjimas savojo pašaukimo keliu, yra ta ašis, kuri padės mums išspręsti šio sudėtingo laikmečio iššūkius ir nuves į normalų gyvenimą, kuriame galėsime gyvai muzikuoti ir bendrauti. Todėl šiandien, kad ir sunkiomis karantino sąlygomis, galime džiaugtis puikiais rezultatais – išklausėme tiek daug talentingų, visa širdimi įsijautusių į muziką jaunųjų atlikėjų. Ir visai neatrodė, kad jaunimui sąlygos buvo sunkios, kad nuotolinis muzikavimas sukėlė jiems daug problemų – jie visa esybe pasinėrė į muziką ir dosniai dalinosi savo talentu. Matyti, girdėti jauną žmogų taip atsidavusiai muzikuojant, yra didžiausia dovana ir mums – komisijos nariams, ir mokytojams, ir tėveliams. Linkiu šauniam jaunimui savo talento dovana, kuria šiandien taip jautriai atskleidėte, dalintis ir ją branginti. Nes tik dalindamiesi, pripildome gyvenimą grožio ir tampame turtingesni dvasioje.“

Festivalio - konkurso organizatorius Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas pasibaigus konkursui padėkojo globėjui Rietavo merui Antanui Černeckui už pastovų geranorišką palaikymą ir už dalinį rėmimą Lietuvos Kultūros ministerijai. Taip pat padėką išreiškė organizaciniam komitetui (aktorei Virginijai Kochanskytei, pianistei Vaivai Purlytei, dainininkei Giedrei Zeicaitei) už entuziastingą dalyvavimą konkurso paruošiamuosiuose darbuose ir pasidžiaugė, kad vėl didžiųjų prizų laimėtojams gali įteikti puošnius obeliskus, pa­ga­min­tus iš pra­ban­gios me­die­nos, pa­puoš­tus auk­si­niu ku­ni­gaikš­čių Ogins­kių gi­mi­nės žen­klu ir as­me­ni­ne de­di­ka­ci­ja. Didįjį prizą (autoriai Rimas Kurlavičius ir Voldemaras Želkauskas) laureatams dovanoja Reval MGB.

Pianistė Šviesė Čepliauskaitė po konkurso pasidalino įspūdžiais: ,,Labai viltingai nuteikia, kad tokioje sudėtingoje situacijoje, jaunimas noriai muzikuoja. Buvo gera patirti, kad nors patiems mažiausiems konkurso dalyviams M.K. Oginskio kūriniai yra gan ,,kietas riešutėlis", bet jie su užsidegimu muzikavo ir atskleidė kompozitoriaus dvasią. Labai gerbtina, kad festivalio - konkurso ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai" tradicija tęsiama net ir nepalankiomis aplinkybėmis. Pasidžiaugiau organizatorių išmone - per nuotolinį konkurso atidarymą bei rezultatų paskelbimą ne tik įvardinti komisijos narius, išgirsti vertinimo komisijos pirmininkų sveikinimus, bet ir ,,pasivaikščioti" po Rietavo miesto ir Oginskių dvaro parko įspūdingas erdves. Buvo malonu konkurso rezultatų aptarime pasimatyti, nors ir nuotoliniu būd,) su kolegomis, padiskutuoti apie muziką, jos atlikimo subtilybes. Tai mažina atskirtumą, stiprina tikėjime, kad tik bendrai ieškodami sprendimų, galime įveikti laikmečio iššūkius.“

Ką gi, tenka pripažinti, kad Lietuvos didžio patrioto, labdaringų veiklų puoselėtojo, kultūrinio gyvenimo aktyvaus dalyvio M.K. Oginskio aristokratiška dvasia pripildo mus kūrybinių galių! M.K. Oginskis laiške ,,Priesakai sūnui“ keturiolikmečiui Irinėjui rašo: ,,Gerai pagalvok, ką reiškia žodis „gyvenimas“: tai ne tik pareiga gyventi, nes gyvybė yra bendras visų gyvų būtybių požymis, bet ir menas gyventi, todėl teks pamąstyti, kaip gyvensi ir koks bus tavo gyvenimo tikslas. Tegul žodis „mąstyti“ nebaugina tavęs, mano mielas vaike; nė viename gyvenimo tarpsnyje žmogus nenustoja mąstęs, o gyvenimo menas nesiskiria nuo kitų mokslų, išmokti galima visko, bet svarbiausia – pažinti save.“

Man regis, kūryba yra pats giliausias ir esmingiausias savęs pažinimo būdas dar ir turtinantis tave - ne tik tu kuri kūrinį, bet ir kūrinys kuria tave… Asmeninis įsiklausymas, gyvenimui šiandien diktuojant vis greitesnį tempą, yra būtinas. Ir tai didina poreikį įsigilinti į savo vidinę unikalią girdėseną ir mąstyseną, ieškoti savo nepakartojamo kelio į muziką, dainą, į saviraišką, o tuo pačiu į savęs kūrybą. Globalizacija žiauriai negailestinga mažų tautų kultūrai, o drauge ir jų valstybingumui. O tuo pačiu ir menininkui. Tautos, o drauge ir kūrėjo unikalumas reiškiasi per kalbą ir kultūrą – muziką, dailę, literatūrą, tradicijas. Atsinaujinimas per kūrybą yra labai svarbus, bet atsisakymas savasties sunaikina kūrėjo esmę – jis tampa beveidžiu, anot M.K. Oginskio: ,,... niekas, tik nereikšmingas skaičius.“. Senolių išmintis sako: ,,Ką pasėsime, tą ir pjausime.“ Mūsų patirtis liudija: ,,Ką susikursime, tą ir turėsime.“ Kūryba yra svarbi ne tik mūsų asmeninei ateičiai, bet ir tautos, valstybės išlikimui ateities pasaulyje.

Virginija Ko­chans­ky­tė, aktorė

tarptautinio kamerinės muzikos festivalio – konkurso ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“ meno vadovė, Ogins­kių is­to­ri­jos ir kū­ry­bos am­ba­sa­do­rė

Miela, Audrone.

Labai ačiū už kantrybę ir labai atsiprašau, kad gaišinu.

Siunčiu straipsnį. Išsiunčiau jį ir Rietavo meno mokyklos direktoriui Nerijui Jasinskui - kad sutikslintų. Žadėjo dar šį vakarą atsiųsti atsakymą.

Siunčiu nuotraukas. Klausimas - ar tinkamos kokybės, ar reikėtų geresnių?

Nuotrauka ,,Renginio vedantieji" - festivalio konkurso atidarymas.

Aktorė Virginija Kochanskytė ir Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas.

Fone laureatų diplomas ir Didžiojo prizo (Grand prix) atvaizdas.

Milda Marija Kiškūnaitė - Grand Prix ir 500 eurų premiją laimėjo Milda Marija Kiškūnaitė (Šiaulių „Juventos“ progimnazija/Šiaulių J. Janonio gimnazija, mokytoja metodininkė Aušrinė Kiškūnienė).

Vilius Venckus - Vokalistų Grand Prix ir 500 eurų premiją laimėjo Vilius Venckus (LMTA Klaipėdos fakultetas, doc. Giedrė Zeicaitė, vyr. koncertmeisterė Edita Zizaitė).

 

Susiję nariai

Virginija Kochanskytė

Virginija Kochanskytė

Aktorė, renginių režisierė

Komentarai