Lietuvos kamerinio orkestro koncerte – Mozartas ir Chopinas

Publikuota: 2018-04-11 Autorius: MB inf.
Lietuvos kamerinio orkestro koncerte – Mozartas ir Chopinas

Šį šeštadienį Nacionalinėje filharmonijoje skambės Wolfgango Amadeaus Mozarto „Vesperae solennes de confessore“ („Iškilmingi išpažinėjo mišparai“) ir Fryderyko Chopino Antrasis koncertas fortepijonui ir orkestrui. Su Adrijos Čepaitės diriguojamu Lietuvos kameriniu orkestru (LKO) pasirodys Lietuvos solistai Lina Dambrauskaitė (sopranas), Nora Petročenko (altas), Edgaras Davidovičius (tenoras), Nerijus Masevičius (bosas-baritonas) ir Valstybinis choras „Vilnius“ (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas). Chopino Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 skambins pianistė iš Šveicarijos Anastasia Voltchok.

Maskvoje, pianistų šeimoje, gimusi Anastasia Voltchok koncertuoja tokiose pasaulio salėse kaip Niujorko Lincolno centras, Ciuricho „Tonhalle“, Romos „Santa Cecilia“, Ženevos „Victoria Hall“, Lisabonos „Gulbenkian música“ ir kt. Ji grojo su „Kremerata Baltica“, Sankt Peterburgo Marijos teatro, Indianapolio, Bambergo, Hamburgo, Navaros, Itališkosios Šveicarijos, San Paulo simfoniniais orkestrais. Atlikėja dalyvauja Velykų festivalyje Maskvoje, fortepijono muzikos festivaliuose: La Rok d’Anterono (La Roque d’Anthéron) ir Arturo Benedetti Michelangeli Bergame ir Brešoje. A. Voltchok bendradarbiauja su Valerijumi Gergijevu, Johnu Neschlingu, Michalu Nesterowicziumi, Dennisu Russellu Daviesu, Romanu Kofmanu, Gidonu Kremeriu, Alexanderiu Toradze ir kitais žymiais muzikais. 2003 m. Pasaulio pianistų konkurse Cincinatyje (JAV) pianistė pelnė aukso medalį; Merilando universitetas jai yra suteikęs meno daktaro laipsnį. Tarp pianistės mokytojų buvo Larissa Dedova, Rudolfas Buchbinderis, André Wattsas ir Santiago Rodriguezas.

Koncerte Vilniuje A. Voltchok skambins F. Chopino Antrąjį fortepijono koncertą – savitą lyrinę poemą, kuriose vyrauja pakilus, ramus ir švelnus jausmų srautas, išsiliejantis begalinėmis melodijomis ir ažūriniais pasažais. Dominuoja fortepijonas, o orkestrui pavesta gan kukli akompaniatoriaus funkcija.

Antroje LKO koncerto dalyje skambės W. A. Mozarto „Vesperae solennes de confessore“, arba „Iškilmingi išpažinėjo mišparai“, sukurti 1780 m. Zalcburge. Tai bažnytinės muzikos kūrinys chorui, solistams ir orkestrui. Mišparai – tai vakarinės pamaldos, Liturginių valandų ciklo vakarinė valanda, sudaryta iš psalmių su antifonomis, skaitinių, responsorijų ir himnų. Vėlyvaisiais viduramžiais buvo kuriamos ir daugiabalsės giesmės. Vėliau į atskirą muzikos žanrą išsiplėtojo „Magnificat“. Ištisai sukurtų daugiabalsių Mišparų nėra daug, daugiausia jų parašyta baroko ir klasicizmo epochose. Puikiai žinome Mozarto Requiem, mišias, o Mišparai yra kiek rečiau atliekamas kūrinys, todėl turėtų ypatingai sudominti klausytojus.

Mozarto „Iškilmingus išpažinėjo mišparus“ sudaro 6 dalys: „Dixit Dominus“ (110-oji psalmė, „Viešpaties žodis“); „Confitebor tibi Domine (111-oji psalmė, „Dėkosiu Viešpačiui visa širdimi“); „Beatus vir, qui timet Dominum“ (112-oji psalmė, „Laimingas, kas Viešpaties bijo pagarbiai“); „Laudate pueri Dominum“ (113-oji psalmė, „Šlovinkite, Viešpaties tarnai“); „Laudate Dominum omnes gentes“ (117-oji psalmė, „Šlovinkite Viešpatį, visos tautos“); „Magnificat anima mea Dominum“ („Mano siela, šlovink Viešpatį“, Marijos giesmė, Evangelija pagal Luką 1, 46–55).

Koncertą diriguos chorinę ir liturginę muziką gerai išmananti dirigentė Adrija Čepaitė. Ji bendradarbiauja su Lietuvos orkestrais, ypač turiningai su Lietuvos kameriniu, taip pat semiasi patirties kituose Europos šalių orkestruose.

Orkestro muzikos koncertas „Mozartas ir Chopinas“ vyks balandžio 14 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Susiję nariai

Lina Dambrauskaitė

Lina Dambrauskaitė

Dainininkė

Arturas Dambrauskas

Arturas Dambrauskas

Choro dirigentas

Nora Petročenko

Nora Petročenko

Dainininkė. Mecosopranas.

Komentarai