Muzika laisvei

Publikuota: 2021-05-31 Autorius: Ieva KANANAVIČIŪTĖ
Muzika laisvei

Šių metų gegužės 30 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) įvyko neeilinis renginys. Reaguodamas į gegužės 23 d. Baltarusijoje prasidėjusius politinius neramumus bei bendrą šalies politinę situaciją, teatras surengė nemokamą paramos koncertą, skirtą Baltarusijos politiniams kaliniams palaikyti. Pagrindinis koncerto tikslas – surinkti lėšų piniginių aukų fondams, remiantiems kovotojus už laisvę Baltarusijoje. Dėl šios priežasties koncertas buvo transliuojamas gyvai ir Facebook bei Youtube platformose, kuriose žmonės galėjo skirti aukas šiuo metu daugiau nei keturiems šimtams Baltarusijos politinių kalinių bei jų šeimoms ir artimiesiems.

Lietuvoje jau seniai gyvuoja tradicija pasinaudoti muzikos galia, siekiant atliepti ir įtakoti politinius veiksmus: prisiminkime 1987–1991 m. vykusią Dainuojančią revoliuciją, skirtą išsilaisvinimui nuo sovietinio rėžimo ar visai neseniai nuaidėjusį Šeimų maršą, atliepiant Stambulo konvenciją. Nors Lietuva jau tris dešimtmečius yra nepriklausoma valstybė, išlikusi istorinė patirtis verčia empatiškai vertinti kaimyninėse šalyse vykstančius politinius procesus, kurie yra panašūs ir į buvusį Lietuvos likimą.

Tai jau ne pirmas kartas, kai LNOBT reaguoja į Baltarusijos šalyje vykstančius įvykius. Pernai rugpjūčio mėnesį LNOBT bendruomenė, reikšdama palaikymą Baltarusijos žmonėms, iškelė teatro pastato fasade Baltarusijos vėliavą, o spalio mėnesį baltarusių kilmės LNOBT kviestinė solistė Margarita Levchuk visus operos „Kandidas“ spektaklius, kuriuose dainavo Kunigundos partiją, dedikavo už demokratiją savo šalyje kovojantiems drąsiems ir ryžtingiems Baltarusijos žmonėms.

Vakaro vedėja Jurgita Skiotytė-Norvaišienė koncertą pradėjo šarvų motyvais bei Baltarusijos vėliavos spalvomis papuoštoje Didžiojoje salėje Baltarusijos piliečius palaikančia kalba, pabrėžiant situacijos sudėtingumą. Jai antrino ir pirmoji koncerto solistė Margarita Levchuk, išsakiusi tėvynainius remiančius žodžius lietuvių ir baltarusių kalbomis. Po jų sekė itin jausminga, specialiai solistei sukurta baltarusių kompozitoriaus K. Yaskoy daina „Malda už Baltarusiją“ (žodžiai G. Baralulino). Vėliau žiūrovai klausėsi eilės įvarių epochų ir stilistikos tėvynės meilės tematika grįstų kūrinių, kuriuos atliko ryškiausi LNOBT solistai, o jiems akomponavo pianistai Justas Čeponis ir Lina Giedraitytė. Joana Gedmintaitė (sopranas) atliko A. Vivaldi ariją „Vedro con mio diletto“ (liet. „Pasimatymas su mylimąja“), Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas) dainavo A. Kačanausko dainą „Vai gražu“ (ž. Fausto Kiršos), Mindaugas Jankauskas (tenoras) – H. Duparco „Chanson triste“ (liet. „Liūdna daina“), Viktorija Miškūnaitė (sopranas) – P. Mascagni „Ave Maria“.

Po gausaus būrio operos solistų koncerte pasirodė balerina Olesia Šaitanova, atlikdama „Mirštančios gulbės šokį“ pagal C. Saint Saenso kūrinį „Gulbė“, grojant Daliai Leigienei (violončelė) ir Gabrielei Beinarytei (arfa). Vėliau scenoje pasirodė tenoras Tomas Pavilionis, atlikdamas legendinio tenoro Virgilijaus Noreikos įdainuotą A. Raudonikio dainą „Švelnumas“ (ž. E. Selelionio). Koncerte skirta vietos ir fortepijono muzikai – Justas Čeponis atliko Vidmanto Bartulio kūrinį „Hanami“, o vėliau kartu su sopranu Regina Šilinskaite improvizavo lietuvių liaudies dainos tema „Vai ant kalno“. Kiti koncerto numeriai – boso Liudo Mikalausko atlikta Skalno daina „Skriski, skriski Lietuvėlėn“ iš G. Kuprevičiaus miuziklo „Devynbėdžiai“, LNOBT generalinio direktoriaus baritono Jono Sakalausko kartu su LNOBT simfoninio orkestro kvartetu „Archi“ (Vitalija Makrickienė, Ginta Kriščiūnaitė, Ugnė Gaučaitė, Mykolas Rutkauskas) I. Narkutės daina „Raudoni vakarai“, Eugenijaus Chrebtovo (baritonas) atlikta V. Kernagio daina „Šaukiu aš tautą“ (ž. B. Brazdžionio).

Koncertą simboliškai baigė Margarita Levchuk ir Liudas Mikalauskas, atlikdami šiuolaikinio baltarusių kompozitoriaus M. Shchaglov-Kulikovich kūrinį lietuviška tematika „Vytis“ (ž. M. Bogdonovičiaus), taip tarsi sujungiant abiejų tautų muzikinę bei politinę bendrystę. Kaip ir politinė situacija, taip ir šis koncertas buvo staigi ir netikėta reakcija, dėl to vertinti kiekvieno kūrinio atlikimą susiklosčiusiomis skubos sąlygomis būtų neprasminga. Galima tik džiaugtis, jog LNOBT bendruomenė neliko abejinga Baltarusijos padėčiai ir tikėtis, kad nuskambėjusi muzika pasitarnautų vienai didžiausių gyvenimo vertybių – laisvei.

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Justas Čeponis

Justas Čeponis

Pianistas, koncertmeisteris

Ieva  Kananavičiūtė

Ieva Kananavičiūtė

Muzikologija

Liudas Mikalauskas

Liudas Mikalauskas

Dainininkas, tarptautinių konkursų laureatas, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas

Komentarai