Netikėta 83-čiojo Lietuvos Nacionalinio simfoninio orkestro koncertinio sezono pradžia

Publikuota: 2023-11-02 Autorius: Remigijus VITKAUSKAS
Netikėta 83-čiojo Lietuvos Nacionalinio simfoninio orkestro koncertinio sezono pradžia

Šio, jau 83-iojo LNSO koncertinio sezono pradžia – tikrai ypatinga. Prieš nuskambant atidarymo koncertui Nacionalinės filharmonijos didžiojoje salėje, kolektyvas koncertavo Tytuvėnų, Plungės, Šiaulių festivaliuose, dalyvavo filmuojant M. K. Čiurlionio simfonines poemas gamtoje Klaipėdoje ir Kuršių Nerijoje, kolektyvo vidinėje erdvėje prašurmuliavo net trys konkursai į laisvas LNSO muzikų vietas.

Pirmoji orkestro repeticija vyko pagal fonogramą. Daugeliui orkestrantų tai – visiškai nauji potyriai. Dirigentas taip pat jautėsi ne itin patogiai, nes orkestras grojo ne pagal mostą, o pagal girdimą anksčiau įrašytą muziką. Vyko pasiruošimas naujam Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 100-ųjų gimimo metinių projektui, kurį sumanė šauni LRT komanda. Kino filmo-koncerto projekto metu skambėjo mūsų tautos genijaus simfoninės poemos „Miške“ ir „Jūra“. Įrašui panaudota paties autoriaus kūrinių redakcija, kurią orkestras prieš keletą metų įrašė Lietuvos nacionalinio kultūros centro garso įrašų studijoje. Kalbant apie muzikinį įrašą, galima paminėti, kad ilgą laiką orkestras, diriguojant ilgamečiam LNSO meno vadovui ir vyriausiam dirigentui Juozui Domarkui, atliko Eduardo Balsio („Jūra“) ir Teisučio Makačino („Miške“) redaguotas poemas.

Po šio muzikinio kino projekto repeticijų orkestro vadovas ir vyriausias dirigentas Modestas Pitrėnas pakvietė orkestrą išvykai į gamtą, kurioje, anot Nacionalinės filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, vyko „naujo koncertinio sezono repertuaro aptarimas gamtos sąlygomis“. Oras pasitaikė tikrai puikus, tad aptarimas prabėgo sklandžiai su nuotaikingomis kulinarinėmis ir sportinėmis pertraukėlėmis.

***

Koncertinio sezono pradžios muzikiniais įspūdžiais dalinamės su LNSO koncertmeistere Rasa Vosyliūte.

Pirmieji rugpjūčio koncertai po greitai prabėgusios saulėtos vasaros. Kaip juos pameni?

Pirmiausia – tai rugpjūčio 20 d. Tytuvėnų festivalio baigiamasis renginys. Labai smagus atostogų pabaigos koncertas. Festivalis jau gyvuoja daugelį metų, bažnyčios erdvė nepaprastai tinka muzikai, akustika labai gera, malonu ir groti, ir klausyti. Programoje skambėjo Franzo Schuberto ir Felixo Mendelssohno kūriniai. Koncertą smuikui atliko ukrainietis Aleksei Semenenko – nepaprasto jautrumo menininkas, buvo vienas malonumas dar kartą pažvelgti į genialų kūrinį kartu su juo, kvėpuoti kartu, išgyventi kartu. Koncertą aplankė LR prezidentas Gitanas Nausėda su ponia Diana. Dirigavo R. Šervenikas.

Filmavimas Klaipėdoje – turbūt, pirma tokia patirtis orkestrui. Savotiškas „team buildingas“. Grojimas lauke, gamtoje – tai jau yra neįprasta klasikinės muzikos atlikėjui, bet kai muzikuoji ir stebi Kuršių marias, paukščius ar ošiančią jūrą, jautiesi tikrai unikaliai. Buvau gana skeptiškos nuomonės apie programinės muzikos „įvaizdinimą“, bet čia pasitikėjome Egle Vertelyte – puikia režisiere, kuri savo subtiliu humoro jausmu gali skleisti rimtąją Čiurlonio muziką Lietuvos žmonėms, sėkmingai ugdyti jaunimą. Su filmavimo grupe ryšys buvo geras, lūkesčių nenuvylėm. Orkestras toks jau yra darinys – kompanija didelė, sudaryta iš įvairiausių personažų...

Kalbant apie konkursus į laisvas orkestro artistų darbo pozicijas – jų šio sezono pradžioje kaip niekada apstu. Priimti nauji solistai į trimitų, klarnetų, ir smuikų grupes. Tiesa, konkurso į pirmųjų smuikų grupės laisvas vietas antrasis turas nusimato pavasarį.

Rugpjūčio 26 d. XVIII Tarptautinį Plungės Mykolo Oginskio festivalį, kaip jau įprasta, atidarė Lietuvos Nacionalinis simfoninis orkestras. Atidarymo koncertą pirmą kartą dirigavo Plungės festivalio vyriausio dirigento ir meno vadovo mokinys, LNSO meno vadovas ir vyriausias dirigentas Modestas Pitrėnas. Pilnutėlėje salėje Lietuvos kompozitorių – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų A. Martinaičio, A. Šenderovo, R. Šerkšnytės, V. Barkausko, F. Latėno kūrinius įtaigiai atliko orkestro solistės smuikininkės Rasa Vosyliūtė, Kristina Morozova, Barbora Domarkaitė ir altistė Dovilė Juozapaitienė.

Nacionalinis simfoninis orkestras, Modestas Barkauskas, smuikininkė Dalia Dėdinskaitė ir violončelininkas Glebas Pyšniakas Šiaulių Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo bažnyčioje rugsėjo 7 dieną atidarė Jospho Achrono muzikos festivalį. Puikios akustikos modernioje šventovėje skambėjo J. Achrono, Johanneso Brahmso bei Felixo Mendelsono simfoninės partitūros. Pramoninio Šiaulių miesto publika labai šiltai įvertino orkestro, dirigento ir festivalio organizatorių D. Dėdinskaitės ir G. Pyšniako atliktą muziką.

Rugsėjo 24 d. Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia kvietė į ypatingas iškilmes. Šventiškai paminėtas bažnyčios 90‐mečio jubiliejus. Šv. Mišias aukojo popiežiaus apaštalinis nuncijus Petaras Antunas Rajičius. Po iškilmingų apeigų skambėjo Wolfgango Amadeaus Mozarto muzika: Simfonija Nr. 15, „Ave verum corpus“ ir „Karūnavimo“ mišios. Genialiąją muziką atliko Lietuvos kamerinis orkestras (vadovas Sergej Krylov), valstybinis choras „Vilnius“ (vadovas Artūras Dambrauskas) ir solistai Elzė Liškauskaitė (sopranas), Emilija Bukytė (mecosopranas), Giedrius Gečys (tenoras), Alfredas Miniotas (bosas). Plungės festivalio uždarymo koncertui dirigavo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro garbės dirigentas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, Plungės garbės pilietis, profesorius Juozas Domarkas. Koncertą tradiciškai vedė muzikologas Viktoras Gerulaitis.

Prieš grandiozinį koncertą ypatingo dėmesio ir pagarbos sulaukė Maestro Juozas Domarkas, kuris nuo pat pirmojo festivalio yra šio tarptautinio renginio meno vadovas. Iškilmėse dalyvavęs Popiežiaus apaštalinis nuncijus garbiajam Maestro įteikė viso Pasaulio katalikų Bažnyčios vadovo Romos Popiežiaus palaiminimą. Žymųjį dirigentą apdovanojo ir Plungės miesto valdžios atstovai. Beje, Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios chore prieš bemaž aštuonis dešimtmečius prasidėjo įspūdinga Juozo Domarko muzikinė kelionė po pasaulio scenas.

Rugsėjo 14 d. Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Nacionalinis simfoninis orkestras pradėjo 83-iąjį koncertų sezoną. Simfoninės muzikos programa skirta istorinio, sukrečiančio įvykio – Varšuvos ir Vilniaus getų sunaikinimo – 80-mečiui. Sezono pradžios koncerte pasirodė įspūdinga Lietuvos solistų draugija: Lukas Geniušas (fortepijonas), Rafailas Karpis (tenoras), Glebas Pyšniakas (violončelė), Dalia Dėdinskaitė (smuikas) ir Arkadijus Gotesmanas (mušamieji).

Orkestro 83-iasis sezonas tęsiasi – jo atliekama muzika skamba Klaipėdoje, Mažeikiuose, Vievyje, Alytuje ir kitose Lietuvos koncertų salėse.

Susiję nariai

Remigijus Vitkauskas

Remigijus Vitkauskas

Altistas, mokslininkas

Komentarai