Nijolės Ambrazaitytės žvaigždė

Publikuota: 2022-01-24 Autorius: Akademikas, profesorius emeritas Šarūnas Raudys
Nijolės Ambrazaitytės žvaigždė

Ką tik (sausio 20 d.) Mokslų akademijos salėje prisiminėme Lietuvos operos ir baleto teatro solistės mecosoprano Nijolės Ambrazaitytės gyvenimą ir jos indėlį į Lietuvos kultūrą. Nijolei, Sibiro tremtinei, Lietuvos Atkuriamojo Seimo deputatei, SSSR liaudies artistei sekantį mėnesį būtų sukakę 83 metai. Kartu, tai buvo ir M.Riomerio universiteto profesorės, V. Kudirkos premijos laureatės Ritos Aleknaitės-Bieliauskienės monografijos “Nijolės Ambrazaitytės žvaigždė“ pasirodymas. Tai ne pirma Ritos knyga apie Lietuvai reikšmingus ir brangius žmones. Džiugu, kad atsiranda tokių, neleidžiančių užmiršti Lietuvai reikšmingų, ir ją garsinančių žmonių. Savus žmones reikia gerbti, mylint Lietuvą - sekti jų pėdomis.

Sausio 20 dienos vakarą (Renginio organizatorė – Mokslininkų rūmų veiklos organizatorė Aldona Daučiūnienė) prisiminėme ne tik mūsų operos primadoną, klausėmės ją artimai pažinojusių žmonių pasakojimų apie jos daugialypę veiklą bet ir jos dainavimo įrašus. Buvo leista paklausyti A. Ponchielli operos „Lietuviai“ fragmento: Aldonos ariją dainavo N. Ambrazaitytė. Ypatingas jos balsas atliko ir lietuvių liaudies dainas. Galima buvo prisiminti ją, dar teatro scenoje dainavusią Karmen ir kitas partijas.

Knygą apie Nijolės Ambrazaitytės kūrybą ir gyvenimą pristatė Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius dr. Juozapas Blažiūnas. Remiamas Kultūros tarybos archyvas ją ir išleido. Apie savo ir Ambrazaitytės šeimos ryšius kalbėjo akad. prof. habil.. dr. Grasilda Blažienė. Muzikologas Vaclovas Juodpusis prisiminė susitikimus su dainininke Stasio Vainiūno namuose, išvykose su kompozitoriais. Tuosyk N. Ambrazaitytės klestėjimo metais dar buvusi jauna dainininkė Sofija Jonaitytė prisiminė valandas, praleistas scenoje kartu. Režisierius, žurnalistas Raimondas Polis papasakojo apie vestą Ambrazaitytės kūrybos vakarą.

Profesorius Vladimiras Prudnikovas pasidalino mintimis apie dainininko kelią į operą ir fenomenalų N. Ambrazaitytės balsą, kurį girdėjo kurdamas vaidmenis greta scenoje. Jis pristatė ir vakaro metu dainavusį būrelį savo studentų. Kas jau turėjo scenos krikštą, o kas žengė tik pirmąjį žingsnį. Klausytojus sužavėjo jų jaunatviškas nuoširdumas, gražūs balsų tembrai, muzikalumas. Taip profesorius su žmona, nuolatine partnere pianiste prof. Nijole Ralyte ruošia jaunąją kartą scenai. Nuostabą ir klausytojų susižavėjimą taip pat sukėlė dainavęs bosas, fizikas profesorius, dr. Antanas Kiveris, nuo studentiškos jaunystės nepalikęs dainavimo. Puikus koncertas tiko greta teatro primadonos pavardės ir solidžios knygos.

Kas keli metai šioje Mokslų akademijos salėje p. A. Daučiūnienė pristato R. Aleknaitės-Bieliauskienės naujas monografijas. Šie renginiai visada sulaukia didelio susidomėjimo. Greta jos mokslinių straipsnių Lietuvos ir užsienio spaudoje, sukurtų dokumentinių apybraižų apie menininkus, Trečiojo amžiaus universiteto klausytojams skirtos dokumentikos, kiekviena autorės monografija – tai vis, kaip sakė V. Juodpusis, ypatingai svarbus išsaugomas paveldas, vis kitai kartai atverčiamas atmintinas mūsų kultūros istorijos puslapis. Autorės darbų virtinėje yra monografijų apie tėvą, Panevėžio dramos teatro aktorių ir režisierių Joną Alekną, pianistą, kultūros vadybininką, buvusį M. K. Čiurlionio menų mokyklos, filharmonijos direktorių įtakingą meno pasaulyje kultūros ministro pavaduotoją Dainių Trinkūną, dainininkus Ireną Laurušienę, Joną Jocį, Leoną Baltrų, kompozitorius Vytautą Laurušą, Algimantą Raudonikį, pokario muzikinės kultūros istoriją atspindėjusių menininkų Jono Urbos, Aleksandro Livonto, Olgos Šteinberg gyvenimus. Kiek mažesnės apimties darbai skirti Lionginui Abariui, Vaclovui Juodpusiui, Gediminui Narijauskui, Irenai Aleknienei, gimtajam miestui Panevėžiui ir kt. Knygelės vaikams skirtos muzikinio švietimo problematikai. Kaip matome kultūrinėje spaudoje, R. Aleknaitė-Bieliauskienė neapleidžia muzikos kritikos, kas savaitę visuomenei pristatydama, vertindama atlikėjus ir jų darbus.

 

Susiję nariai

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Pianistė, edukologijos mokslų daktarė, Mykolo Riomerio universiteto profesorė

Nijolė Ambrazaitytė

Nijolė Ambrazaitytė

Operos solistė

Komentarai