Pasaulio muzikos čempionate Nyderlanduose Panevėžio rajono jaunimo orkestras „Aukštyn“ pelnė čempiono titulą
Džiugi žinia atskriejo iš Kerkradės miesto Nyderlandų Karalystės. Čia vykstančiame 19-ajame Pasaulio muzikos čempionate „World Music Contest“ (WMC) dalyvaujantis Panevėžio rajono Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos varinių pučiamųjų orkestras „Aukštyn“, vadovaujamas meno vadovo ir dirigento Remigijaus Vilio, įvertintas aukso medaliu ir čempiono titulu. Vertinimo komisijos išduotame sertifikate orkestro meistriškumas įvertintas net 95 balais iš 100 galimų. Vario dūdų orkestras „Aukštyn“ (Up), diriguojamas nuostabaus Lietuvos orkestrų bičiulio Piet Visser (Nyderlandų Karalystė), savo konkursinę programą pristatė 3-iojoje divizijoje.
Divizijos skirstomos pagal kūrinio sudėtingumą ir atlikimo meistriškumą, nepriklausomai nuo muzikantų amžiaus. Keturiose skirtingose lygose savo meistriškumą konkurse demonstravo per 30 orkestrų. Meistriškai solines partijas atliko Ugnė Tamošietytė (kornetas), Augustas Gudas (baritonas), broliai Bernardas (eufonija) ir Leonardas Butkai (trombonas). Tarptautinė vertinimo komisija, kurią sudarė pasaulinę šlovę pelnę kompozitoriai ir dirigentai Jan Van der Roost (Belgija), Florent Didier (Prancūzija) ir Robert Childs (Jungtinė Karalystė) skyrė labai aukštus balus (95.33) orkestrui “Aukštyn” už privalomo visiems šios kategorijos orkestrams kūrinio - šveicarų kompozitoriaus Etienne Crausaz “Albinus Variations” atlikimą.
„Aukštyn“ yra pirmasis jauniausias Lietuvos orkestras, pelnęs tokį aukštą apdovanojimą per visą čempionato istoriją. Jame groja 13–30 metų muzikantai, didžioji dalis – iki 17 metų. Dauguma orkestro muzikantų yra mėgėjai, neprofesionalai, didžioji dalis jaunimo net nesimokę muzikos mokyklose, o paruošti dirigentų. Meno vadovas Remigijus Vilys džiaugiasi ir yra dėkingas, kad į jo kvietimą prie orkestro “Aukštyn” mielai prisijungė vieni geriausių ir kitų Lietuvos jaunimo vario dūdų orkestrų muzikantai: “didžiuojasi savo muzikantais, kurie tvirtai atlaikė ne tik pasirengimo konkursui ir repeticijų maratoną, prasidėjusį tuoj po karantino, bet visus konkurso turus bei baigiamuosius koncertus po pergalės”.
Vario dūdų orkestras ,,Aukštyn“ įkurtas 2007 metais. Jo atlikėjai yra aktyvūs Lietuvos kultūrinio gyvenimo dalyviai: nuolat dalyvauja Dainų šventėse, pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionatuose, tarptautiniuose meistriškumo kursuose, konkursuose, festivaliuose bei koncertuose Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Estijoje, Latvijoje. Orkestrantų meistriškumą stiprina dirigentų Pieto Visserio (Nyderlandai) ir Steveno Legge (Didžioji Britanija) pamokos. 2015 metais kolektyvas dalyvavo Europos varinių pučiamųjų instrumentų čempionate Freiburge, Vokietijoje, 2016-aisiais – Prancūzijoje, Lilyje, 2017-aisiais – Belgijos Ostendėje. 2018 m. Utrechte, Nyderlanduose ir 2019 m. Montreux, Šveicarijoje vykusiose Europos orkestrų čempionatuose šis kolektyvas laimėjo II-asias vietas. Laimėti aukščiausi apdovanojimai dviejuose Lenkijoje vykusiuose festivaliuose-konkursuose „Zblewo 2015“ bei XXIV Tarptautinio pučiamųjų orkestrų festivalio „ZŁOTA LIRA – RYBNIK 2015“. 2017-aisiais „Aukštyn“ atvėrė Lietuvos jaunimo orkestrams kelius į pasaulinio lygio konkursus ir buvo pirmasis orkestras iš Lietuvos, dalyvavęs Pasaulio muzikos čempionate Kerkrade (Olandija).
Šiemet jau 70 metų skaičiuojantis World Music Contest festivalis vyksta kas ketveri metai ir tęsiasi net 24 dienas. Pernai turėjęs vykti čempionatas dėl Covid-19 pandemijos buvo nukeltas į šiuos metus. Šiemet vyksiančiame renginyje, jau dabar neoficialiai vadinamame olimpinėmis pučiamųjų muzikos žaidynėmis, klausytojai turės ką rinktis. Bus pasiūlyta per 100 įvairiausių renginių skirtingose erdvėse: stadionuose, aikštėse, salėse, kurie visą mėnesį vyks ne tik Kerkradės mieste, bet ir visame Limburgo krašte, virtusiame milžinišku tautų katilu. Tai bus tikras iššūkis ir konkurso senbuviams, ir atvykusiems naujiems kolektyvams, ir pasaulio savanoriams, atvykstantiems padėti renginio organizatoriams. Dalyvauti šiame konkurse yra kiekvieno pajėgaus pučiamųjų orkestro visame pasaulyje tikslas. O garbė jame laimėti prizinę vietą prilygsta sportininko parsivežtam olimpiniam medaliui, kuris vėliau atveria plačias perspektyvas.