Už Atlanto skambėjusi šiauliečių atliekama kanklių ir akordeono muzika sužavėjo klausytojus

Publikuota: 2024-03-21 Autorius: Zenonas RIPINSKIS
Už Atlanto skambėjusi šiauliečių atliekama kanklių ir akordeono muzika sužavėjo klausytojus

Iš koncertinės‒pažintinės kelionės JAV grįžo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos delegacija – gimnazijos moksleivis, jaunasis Lietuvos talentas akordeonininkas Jonas Vozbutas, kanklininkė, gimnazijos direktorė dr. Regina Marozienė ir projektų vadovas Zenonas Ripinskis. Nebraskos universiteto Omahoje kvietimu Jonas Vozbutas dalyvavo džiazo festivalyje Omahoje, o gimnazijos administracijos atstovams buvo parengta plati pažintinio vizito Omahos švietimo ir studijų institucijose programa. Šiauliečiai taip pat buvo pakviesti surengti akordeono ir kanklių muzikos koncertus Omahos visuomenei, LR Generalinio konsulato Čikagoje 100-mečio bei Lietuvos nepriklausomybės šventiniuose renginiuose.

Dvylika dienų trukusi viešnagė JAV prasidėjo Čikagoje, kur šiauliečiams teko garbė būti pakviestiems atlikti meninę programą seniausio Lietuvos Respublikos konsulato šimtmečiui skirtame iškilmingame renginyje Čikagos Jaunimo centro M. K. Čiurlionio galerijoje. Jame dalyvavo Čikagos lietuvių organizacijų lyderiai, JAV Lietuvių bendruomenės apylinkių vadovai ir bendruomenės nariai. Tarp garbingų svečių buvo LR Generalinė konsulė Čikagoje Sigrida Mulevičienė, LR Ambasadorė JAV ir Meksikai Audra Plepytė ir JAV LB Krašto valdybos pirmininkas Arvydas Urbonavičius.

Čikagoje šiauliečiams teko dalyvauti ir Lietuvos nepriklausomybės dienos minėjime, ir koncerte Pasaulio lietuvių centre Lemonte, kuriame svečių iš Lietuvos koncertinė programa buvo pagrindinė šventinio renginio dalis. Čikagos lietuviams buvo smagu išgirsti lietuvišką kanklėmis ir akordeonu atliekamą muziką, pabendrauti su svečiais iš Lietuvos.

Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos atstovai taip pat buvo pakviesti surengti pažintinį užsiėmimą vaikams Čikagos lietuvių vaikų darželyje „Meno laboratorija“, kurios viena iš įkūrėjų yra buvusio Šiaulių pedagoginio instituto auklėtinė Aušra Paulauskienė.

Pagrindinė šiauliečių viešnagės JAV programos dalis vyko Nebraskos valstijos Omahos mieste, su kuriuo Šiauliai draugauja nuo 1996 metų, kuomet buvo pasirašyta bendrabarbiavimo sutartis. Iki šiol daug metų studijų ir kultūrinių mainų srityje su Nebraskos universitetu Omahoje tampriai bendradarbiavo buvęs Šiaulių universitetas, o nuo 2022 metų bendradarbiavimo memorandumą su šiuo universitetu pasirašė ir Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, todėl šis „sondeckiukų“ vizitas Omahoje buvo ir koncertinis, ir pažintinis.

Akordeonininkas Jonas Vozbutas į čia rengiamą didžiulį džiazo festivalį buvo pakviestas svečio teisėmis ir turėjo atlikti sudėtingą koncertinę programą kartu su amerikiečių jaunimo bigbendu „MAYJO“ ir profesionaliu bigbendu, kurio gretose muzikavo tokie garsūs Amerikos džiazo muzikos atlikėjai ir pedagogai, kaip Bryan Davis, Willie Murillo, Andrew Hayward, Steve Wilson, Chris Leach, Darren Pettit, Jesse McBee ir kt.

Pasak Jono Vozbuto, amerikiečiams akordeonas – neįprastas ir retas instrumentas, todėl festivalio vadovas, Nebraskos universiteto Omahoje džiazo studijų vadovas dr. Pete Madsenas, iš pradžių gana skeptiškai žiūrėjo į pasiūlymą į festivalio programą įtraukti akordeonininką, tačiau, kai išgirdo meistriškai muzikuojantį šiaulietį, jam teko tik žavėtis jaunojo muzikanto talentu. Pats Jonas sako, kad atlikti džiazo muzikos kompozicijas su bigbendais buvo įdomu, ypač kai scenoje kartu teko muzikuoti su garsiomis JAV džiazo muzikos žvaigždėmis, iš kurių galima daug ko pasimokyti.

Jonas Vozbutas: „Man tai buvo nauja patirtis. Esu daugiau klasikinės muzikos atlikėjas, tačiau ir džiazas man labai patinka. Omahos scenose buvo garbė kartu muzikuoti su džiazo tėvynės profesionalais ir studentų kolektyvais. Visi man buvo labai draugiški, duodavo patarimų. Nebraskos universiteto Omahoje džiazo studijų vadovo dr. Pete Madseno nuomone, pirmą kartą į bigbendų koncertų programą įtrauktas akordeonas atnešė naujų spalvų. Džiaugiuosi, jog mano grojimas sulaukė gausių žiūrovų aplodismentų ir muzikantų komplimentų“.

Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos direktorė dr. R. Marozienė ir projektų vadovas Z. Ripinskis dalyvavo susitikimuose su Nebraskos universiteto Omahoje Muzikos ir menų departamento, tarptautinių programų centro vadovais, susipažino su universiteto programomis, infrastruktūra, aptarė bendradarbiavimo galimybes. Šiauliečių delegacijai buvo surengtas vizitas ir į Omahos konservatoriją, kurioje muzikos paslapčių mokosi ir vaikai, ir suaugusieji. Su šios mokykla Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija taip pat tikisi pradėti vykdyti bendradarbiavimo projektus. Šiauliečiams itin malonu buvo surengti koncertą ir vienoje iš Omahos mokyklų, kurioje muzikos mokytoja sėkmingai dirba buvusi šiaulietė Jurgita Tučkutė‒Kalb.

Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos direktorė dr. R. Marozienė džiaugiasi puikia proga susipažinti su Omahos studijų ir švietimo institucijomis, aptarti bendradarbiavimo galimybes. Dr. R. Marozienė: „Viešnagė Omahoje – nauja vertinga patirtis, leidusi pamatyti naujų profesinių dalykų, leidusi suprasti, ko iš amerikiečių galima pasimokyti ir įvertinti tai, ką mes gero turime ir galėtume jiems rekomenduoti. Pamačiau, kokias puikias sąlygas turi tiek muzikos studijų studentai universitete, tiek ugdymo įstaigų moksleiviai, norintys mokytis muzikos. Žinoma, jų muzikinio ugdymo procesas turi savo kainą, kuri daugeliu atveju gula ant ugdytinių tėvų pečių“.

Nebraskos universiteto Omahoje džiazo studijų programos vadovas dr. Pete Madsenas sako, jog bendradarbiavimas su Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija tęsis ir toliau. Šių metų birželio mėnesį trys šiauliečių gimnazijos mokiniai ir vienas mokytojas yra pakviesti į vasaros džiazo stovyklą Omahoje, o liepos mėnesį į Šiaulius atvyks Omahos jaunųjų atlikėjų džiazo bigbendas „MAYO“, kur kartu su šiauliečiais surengs koncertą miesto visuomenei, taip pat dalyvaus festivaliuose Latvijoje ir Lenkijoje.

Viešnagė Omahoje baigėsi kanklininkės R. Marozienės ir akordeonininko Jono Vozbuto rečitaliu Nebraskos universiteto Omahoje koncertų salėje, kuris sulaukė didžiulio susidomėjimo. Į programą šiauliečiai įtraukė ir lietuvių, ir užsienio kompozitorių kūrinių. Scenoje kartu su mūsų atlikėjais pasirodė ir Omahoje gyvenanti solistė Jurgita Tučkutė-Kalb bei Nebraskos universiteto Omahoje studentų kamerinis choras. Koncerto pabaigoje atlikėjams buvo atsidėkota audringais plojimais ir šiltais koncerto organizatorių bei žiūrovų padėkos žodžiais.

Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos projektų vadovas Zenonas Ripinskis džiaugiasi, jog pavyko įgyvendinti visą numatytą programą, nors būta ir iššūkių. Jo nuomone daugiausia nerimauta dėl muzikos instrumentų skraidinimo oro transportu, tačiau galiausiai viskas išsisprendė. „Mūsų kelionė truko dvylika dienų. Per šį laikotarpį buvo surengti 6 koncertai, aplankyti du miestai, vienas nuo kito nutolę per 1000 km. Turime padėkoti ne tik Nebraskos universiteto Omahoje džiazo studijų vadovui dr. P. Madsenui už kvietimą ir parengtą programą, bet ir visiems Amerikos lietuviams, kurie prisidėjo prie mūsų kelionės organizavimo ir priėmimo. Viešėdami Čikagoje ir Omahoje visiems jiems padėkojome, o Omahoje susigiminiavusių miestų asociacijos Omahos–Šiaulių komiteto pirmininkui dr. Gediminui Murauskui ir Omahos miesto merei Jean Stothert perdavėme Šiaulių miesto mero Artūro Visocko linkėjimus ir dovanėles. Norisi, jog Šiaulių ir Omahos draugystės sutartis negulėtų stalčiuose, jo būtų realiai vykdomi bendri projektai“, – sako projekto vadovas Z. Ripinskis.

Viešnagę Omahoje organizavo Nebraskos universitetas Omahoje kartu su Omahos lietuvių bendruomene ir Omahos susigiminiavusių miestų asociacijos Šiaulių‒Omahos draugystės komitetu. Jaunojo akordeonininko Jono Vozbuto dalį kelionės išlaidų padengė Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai.

Susiję nariai

Regina  Marozienė

Regina Marozienė

Kanklininkė

Komentarai