Vilniaus festivalis prasidėjo

Publikuota: 2019-06-04 Autorius: Rita Aleknaitė-Bieliauskienė
Vilniaus festivalis prasidėjo

„Compensos“ salė buvo gera erdvė pirmajam „Vilniaus festivalio“ koncertui. Tvarkingai įgarsinta, žaismingai, bet saikingai pašviesta scena tiko aukštosios kultūros renginiui. Koncertavo Nyderlandų „Concertgebouw“ džiazo orkestras. Meno vadovas Juanas Martinezas, vakaro vedliu prieš orkestrą buvo pianistas, žinomas aranžuotojas, kompozicijų autorius Robas Horstingas.

Koncerto siela tapo amerikietė vokalistė Nadeline Bell. Ji vakarui kūrė žaidimo atmosferą, kurią šių metų festivaliui norėjo suteikti jo organizatoriai – Lietuvos nacionalinė filharmonija ir VĮ „Vilniaus festivaliai“. „Homo ludens“ – žaidžiantis žmogus, siekiantis muzikoje rasti jaunystės eleksyro ir atsiveriančio tauresnio pasaulio stebuklo.

Amsterdamo „Concertgebouw“ džiazo orkestras – europietiškas kolektyvas išvaizda, elgsena, korektiška laikysena. Tačiau puikiai jaučia swingą, groja įvairių krypčių džiazą: funk, soul bliuzo stilistikos muziką. Susikūręs 1996 m. dažnai dalyvauja žinomuose džiazo festivaliuose – „North Sea Jazz Festival“, „Java Jazz Festival“ ir kituose renginiuose. Nyderlanduose statomos didelės palapinės, kuriose su orkestrais groja tokie įdomūs muzikai, kaip Chikas Correa, Branfordas Marsalis, Christiqanas Scottas ir kiti. Renginiai sutraukia minias klausytojų. Pusvalandžio pertrauka, kuri vilniečiams atrodė keista, visada reikalinga ne tik muzikantams, bet ir publikai, kuri skatinama bendrauti, vaišintis, pajusti tą žaidybinę atmosferą, kuri ir būdinga šiai muzikai.

Jau gražaus amžiaus sulaukusi vokalistė Madeline Bell siekė sukurti betarpišką atmosferą, išjudinti klasikos apologetus. Soul muzikos žvaigždė su svinguojančiu „Concertgebouw“ džiazo orkestru Vilniuje pristatė išskirtinę programą legendinių Ray Charleso ir Stevieʼo Wonderio dainas. Su šiomis asmenybėmis Madeline Bell yra kartu dainavusi, padariusi įrašų, o dabar atiduoda pagarbą savo dievaičiams. „Ir ji pati yra dievinama viso pasaulio melomanų ir kitų atlikėjų, kurie jos balsą laiko išskirtiniu. Joe Cockeris laukė metus, kad galėtų su ja įrašyti dainas; per savo ilgą karjerą ji įkvėpė ir bendradarbiavo su tokiomis žvaigždėmis kaip Cliffas Richardas, Chrisas Barberis, Tomas Jonesas, Scottas Walkeris, Long Johnas Baldry, Eltonas Johnas, Tomas Parkeris ir daugelis kitų, o įžymi dainininkė Dusty Springfield tapo Madeline Bell gerbėjų klubo, įkurto 7-ajame dešimtmetyje, prezidente. Klubo garbės narių sąraše – net pats Elvis Presley. Dainininkė yra pelniusi įvairiausių apdovanojimų, tarp kurių – Tarptautinio moterų muzikos aljanso, Muzikos paveldo fondo „Už viso gyvenimo nuopelnus“ bei kiti. Sužavėti Madeline vokalinio stiliaus įvairove, įrašinėti solo albumų ją kvietė garsių kompanijų „Columbia Records“ ir „Philips Records“ atstovai. Savo įrašus ir gausius koncertus dainininkė derino su pasirodymais kabaretuose. Viename jų portretisto June’o Mendozos nutapytas Madelinos portretas apkeliavo daugybę Didžiosios Britanijos galerijų“, – festivalio svečią pristatė jo rengėjai.

Klausytojai nuoširdžiai priėmė su orkestru improvizavusį talentingą orkestro svečią saksofonininką Kęstutį Vaiginį. Lietuvoje jis yra atlikęs ir originalias savo kompozicijas, kurioms būdingi moderniojo džiazo ir akademinės muzikos deriniai. Kūriniuose juntama lotynų, bibopo, afrikiečių stilių ir tokių džiazo meistrų kaip Johnas Coltrane’as, Joe Hendersons, Wayne'as Shorteris, Branfordas Marsalis, Davidas Sanchezas įtaka.

Į koncerto pabaigą kažkodėl nepilna „Compensos“ salė pajuto žaidimo taisykles, atsipalaidavo ir puikiai pritarė gerai žinomiems hitams.

 

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Pianistė, edukologijos mokslų daktarė, Mykolo Riomerio universiteto profesorė

Komentarai