„Aistmarės“ atgaivins lietuvių kompozitorių kūrinius Marijampolėje

Publikuota: 2020-07-07 Autorius: Greta Ūsaitė
„Aistmarės“ atgaivins lietuvių kompozitorių kūrinius Marijampolėje

Šiuolaikinės muzikos galimybėmis netrukus nustebins valstybinio ansamblio „Lietuva“ orkestras, jau ne kartą įrodęs tautinių instrumentų spalvų bei skambesio įvairovę. Šiemet orkestras kartu su viena geriausių Lietuvos kanklininkių doc. dr. Aiste Bružaite ir žymiu obojininku prof. dr. Robertu Beinariu paruošė itin vasarišką staigmeną – naują šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių programą „Aistmarės“. Ją bus galima išgirsti liepos 8 d. 19 val. kasmetiniame operos solisto Edmundo Seiliaus organizuojamame profesionalios muzikos festivalyje ,,Šv. Jurgio meno sezonas“.

„Festivalio tradicija jau tapo naujų kūrinių premjerų pristatymas. Ketiname taip dirbti ir toliau. Premjeras suvokiame kaip mūsų festivalio išskirtinį bruožą – parodyti kažką naujo, mažiau girdėto. Džiugu, kad liaudies ansamblis „Lietuva“ keičiasi, pastaraisiais metais pristato ypač daug įdomybių, ieško originalių publikai patrauklių sprendimų. Smagu, kad tautinius instrumentus pritaiko profesionalios muzikos atlikimui. Šiemet festivalyje atveriame naują muzikinę erdvę, kurioje ir pasirodys „Lietuvos“ orkestras, todėl ne pirmus metus vykstantis mūsų bendradarbiavimas šiais metais itin sėkmingas“, – komentavo festivalio sumanytojas Edmundas Seilius.

Šiuolaikinės muzikos koncerte, vyksiančiame Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčios kiemelyje, skambės lietuvių kompozitorių Osvaldo Balakausko, Algirdo Martinaičio, Giedriaus Svilainio ir Vaidos Striaupaitės-Beinarienės kūriniai, aranžuoti tautiniams instrumentams.

Orkestro inspiracija ir „Aistmarių“ reikšmė

„Lietuvos“ orkestro vadovas ir dirigentas dr. Egidijus Kaveckas neslepia, jog tokia šiuolaikinė programa praturtina ansamblio plėtojamą nacionalinį repertuarą.

,,Mums garbė atlikti šių lietuvių kompozitorių muziką. Ypač A. Martinaičio ir O. Balakausko kūrinius – jie yra mūsų lietuvių kultūros viršūnė, pelnę nacionalines premijas. Įdomu tai, kad visi kompozitoriai kūrė kitų sudėčių orkestrams, o dabar leido pritaikyti savo kūrinius mūsų kolektyvo sudėčiai. Kai kurie kūrėjai vis dar galvoja, kad tautinių instrumentų orkestre vien molinukai ir medinukai... Bet rezultatas klausytojus sužavi. Gal tai bus kaip inspiracija, jog mūsų ansamblis gali išgauti visai kitą nuotaiką ir kitas spalvas, ko galbūt neturi kiti orkestrai. Apskritai laukia labai spalvingas koncertas“, – pasakoja E. Kaveckas.

Koncerto pavadinimas „Aistmarės“ kilo iš kompozitoriaus A. Martinaičio kūrinio, kurio sukūrimo idėja taip pat turi nepaprastą reikšmę.

„Koncerto žanro kūrinys „Aistmarės“ yra dedikuotas kanklininkei Aistei. Pats pavadinimas susijęs su jos vardu ir mariomis, kaip su vietove, taip pat su kanklininkės muzikine veikla, prigrojus „marias“ muzikos. Didžioji dalis tos muzikos yra lietuviškoji ir inspiruota pačios atlikėjos“, – sako kompozitorius.

Koncerto staigmenos

Šiuolaikinės akademinės muzikos koncerte solinę partiją atliksianti A. Bružaitė atvirauja, kad pasiruošimo nuotaikos yra šventiškos, tačiau labiausiai domina galutinis kūrinio skambesys.

„A. Martinaičio „Aistmarės“ parašytos kameriniam orkestrui, o ne liaudies. Medžiaga tikrai sudėtinga, todėl įdomu, kaip galutiniam variante tai suskambės. „Aistmarės“ iš tiesų atspindi mano, kaip kanklininkės, „plaukiojimą“, mano grojamos muzikos „vandenynus“. Čia bus daug gamtos tėkmės ir perkeltinių vaizdų, manyčiau, pats kompozitorius, kaip neoromantikas, siekė savo kūrybinį stilių pritaikyti kanklėms. Išgirsime polifonijos elementų, šiuolaikinio skambesio, polimetrijos, konsonanso ir disonanso, o kaip visa tai skambės koncerte su tautinių instrumentų orkestru – bus staigmena visiems“, – šypsosi kanklininkė.

Dar viena atlikėjos staigmena – dviejų rūšių kanklės: pirmosios, Vytauto Švažo gamybos kanklės ypatingos, juodos spalvos ir niekur dar nebuvo grojamos, o kitos, meistro Zigmanto Liutiko pagamintos kanklės bus specialiai įgarsintos, turinčios daugiau stygų ir išgaunančios kitonišką skambėjimą.

Tarsi atgimsta iš naujo

Kitas solistas, obojininkas R. Beinaris pirmą kartą dalyvauja ansamblio „Lietuva“ programoje, tačiau jau po pirmų projekto repeticijų džiaugiasi, galėdamas prisidėti prie lietuviškų kūrinių atgimimo.

„Iš pradžių viskas buvo su tokiu vidiniu klausimu, kaip viskas skambės, ar tiks ir pasiteisins. Kompozitoriaus O. Balakausko „Koncertą obojui, klavesinui ir kameriniam orkestrui“ esu atlikęs daugybę kartų, tai vienas garsiausių kūrinių, bet, matyt, tai ir yra genialumas, jog jį galima pritaikyti įvairioms sudėtims, net ir tautiniams instrumentams, klavesino partija irgi atiteks kanklėms. Po repeticijų likau nustebęs gerąja prasme, tarsi įvyko transformacija, kūriniams suteikėme naujų spalvų. Atliktas didelis orkestro darbas“, – vertina R. Beinaris.

„Džiaugiamės, kad galime dirbti su tokiais solistais kaip Aistė ir Robertas, iš jų mokytis ir sukurti kažką naujo. Mums tokio pobūdžio programa yra nauja, pakankamai sudėtinga, bet skatina tobulėti“, – priduria dirigentas E. Kaveckas.

Šiuolaikinės muzikos programa „Aistmarės“ – paskutinis šių metų valstybinio ansamblio „Lietuva“ sezono koncertas. Rudenį „Aistmarių“ programą numatoma dar kartą atlikti spalio 7 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Į naują ansamblio sezoną taip pat sugrįš režisieriaus Kęstučio Jakšto statyta koliažinė opera „Mažvydas“ pagal Justiną Marcinkevičių, kurią planuojama rodyti visoje Lietuvoje. Repertuare pasirodys dar dvi 2019 m. įvykusios ansamblio premjeros – rugsėjo 9 d. koncertas su legendiniais bardais „Dainuoju Tau gyvenimą“ ir rugsėjo 25 d. modernus šokio spektaklis „Dėdės ir dėdienės“.

Susiję nariai

Vaida Beinarienė

Vaida Beinarienė

Kompozitorė

Robertas Beinaris

Robertas Beinaris

Obojinininkas

Aistė Bružaitė

Aistė Bružaitė

Kanklininkė, tarptautinių konkursų laureatė

Edmundas seiliusedmundas@yahoo.com

Edmundas seiliusedmundas@yahoo.com

Dainininkas, LNOBT solistas

Komentarai