VII tarptautinis Sauliaus Sondeckio konkursas
Birželio 1–10 dienomis Šiauliuose vyko VII tarptautinis Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkursas, sukvietęs per pusšimtį atlikėjų iš devynių šalių – Lietuvos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Armėnijos, Ispanijos, Prancūzijos, Liuksemburgo ir Japonijos.
Konkurso vertinimo komisijai, kurią sudarė garsūs smuiko ir violončelės muzikantai bei pedagogai iš Vokietijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos, vadovavo prof. Zakharas Bronas (smuikininkų kategorija) ir prof. Davidas Geringas (violončelininkų kategorija). Abu žymūs pedagogai konkurso dalyviams ir jų mokytojams vedė meistriškumo pamokas „Skambančios stygos“.
Iškilmingas konkurso laureatų ir diplomantų apdovanojimas vyko Valstybiniame Šiaulių dramos teatre, įspūdingame koncerte pasirodė konkurso nugalėtojai ir tarptautinės vertinimo komisijos nariai.
Grand Prix (500 eurų) laimėjo smuikininkė Nanami Anasagasti Kamitaka (Japonija, Ispanija) ir violončelininkė Mari Hakobyan (Armėnija).
Pirmosios vietos diplomais ir piniginiais prizais atskirose amžiaus grupėse apdovanoti smuikininkai Agnė Marozaitė (Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija), Eloisa Marie Aubert (Liuksemburgas), Nanami Anasagasti Kamitaka (Ispanija, Japonija) ir Natalia Dragan (Lenkija). Antrosios vietos diplomai ir piniginiai prizai buvo įteikti Sofijai Poļiščukai (Latvija), Denisui Khvichiai (Estija), Dovydui Čipliui (Lietuva), Terezai Silvijai Sondeckis (Prancūzija) ir Rokui Diržiui (Lietuva). Trečioji vieta atiteko Anni Toots (Estija), Pranciškui Kurauskui ir Veronikai Šiekštelytei (Lietuva).
Violončelininkų kategorijoje pirmosios vietos diplomai ir piniginiai prizai buvo įteikti Dylanui Scuffhamui (Estija), Teodorui Lipčiui (Lietuva), Mari Hakobyan (Armėnija) ir Zentai Evitai Timermanei (Latvija).
Antrąsias vietas laimėjo Irene Reinman, Jokūbas Dubinskis (Latvija), Tristanas Ilvesas (Estija), Maali Toots (Estija), Kristianas Gorbatko (Latvija), trečiąsias – Goda Andrejauskaitė ir Marija Sokolova (Lietuva).
Laureatai apdovanoti ir specialiais įvairių organizacijų prizais. Konkurso vertinimo komisijos narys Michaelis Strizharzas muzikantus apdovanojo savo įsteigto fondo „Michael Stricharz Foundation Dall´Arco Hamburg“ mažaisiais ir didžiaisiais aukso medaliais bei garsiojo stygų gamintojo „Larsen Strings“ stygų komplektais.
Specialieji prizai įteikti jauniausiam konkurso dalyviui Denisui Khvichiai (Estija), už geriausią baroko ir lietuviško kūrinio atlikimą – Rokui Diržiui (Lietuva), už geriausią romantinio kūrinio atlikimą – Nataliai Dragan (Lenkija), už lietuviško kūrinio atlikimą – Eloisai Marie Aubert (Liuksemburgas), Dovydui Čipliui ir Saulei Buikaitei (Lietuva), Dylanui Scuffhamui (Estija), Teodorui Lipčiui (Lietuva), Mari Hakobyan (Armėnija), Sofijai Gorbanovai (Latvija).
Konkurso laureatų apdovanojimo vakare dalyvius ir šiauliečius pasveikino Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos direktorė dr. Regina Marozienė, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, prof. Sauliaus Sondeckio sūnūs Saulius ir Vytautas Sondeckiai, Šv. Kazimiero ordino Šiaulių apskrities komtūras aktorius Vladas Baranauskas.
Gimnazijos direktorė Regina Marozienė pabrėžė, kad šis konkursas – didelis indėlis į muzikinės kultūros formavimą ir prof. Sauliaus Sondeckio vardo atminimo įprasminimą.
Konkurso sumanytoja ir meno vadovė Nijolė Prascevičienė sakė: „Mano viso gyvenimo prasmė – muzika. Aš labai džiaugiuosi, kad šis Sauliaus Sondeckio konkursas atveria kelią visiems jauniems talentams. Labai daug jų atsimenu visiškai mažus ir matau, kaip kasmet jie groja vis geriau.“
Smuikininkų vertinimo komisijos pirmininkas prof. Zakharas Bronas pabrėžė puikią renginio organizaciją ir šiltą atmosferą. Jis sakė: „Turėjome puikią galimybę mėgautis daugeliu jaunųjų talentų, kurie bus puikūs artistai ateityje, ir prisiminti pasaulinio lygio dirigentą bei iškilų muzikos pedagogą prof. Saulių Sondeckį.“
Violončelininkų vertinimo komisijai vadovavęs prof. Davidas Geringas džiaugėsi jaunaisiais konkurso dalyviais: „Tokiuose konkursuose jie gali ne tik parodyti savo muzikinį meistriškumą, bet ir pasiklausyti kitų atlikėjų. Mums, vyresnės kartos atstovams, buvo labai smagu pamatyti jaunuosius muzikantus ir pasidžiaugti jų geru muzikiniu pasirengimu. Ir mes galėjome iš jų kai ko pasimokyti.“
Prof. Sauliaus Sondeckio sūnūs Vytautas ir Saulius organizatoriams padėkojo už savo tėvo vardo įamžinimą ir pasidžiaugė, kad šis tradicinis konkursas tapo kultūros reiškiniu ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje.
Po apdovanojimo ceremonijos koncertą surengė konkurso laureatai ir vertinimo komisijos nariai prof. Z. Bronas (smuikas), prof. D. Geringas (violončelė) ir Blagoja Dimcevski (smuikas). Laureatams talkino Šiaulių kamerinis orkestras „Camerata Solaris“, vadovaujamas Vilhelmo Čepinskio.
Jaunieji atlikėjai koncertavo ir Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje bei Joniškio baltojoje sinagogoje.
Iš konkurso dalyvių, žiuri narių atsiliepimų akivaizdu, kad Tarptautinis Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkursas yra reikalingas ir turi ateitį. Verta plėsti dalyvių geografiją, sudominti ne tik Europos, bet ir kitų žemynų talentus. Tačiau konkurso meno vadovės, miesto tarybos narės N. Prascevičienės nuomone, Šiauliuose būtina turėti šiuolaikinę koncertų salę. Konkursą reikia reklamuoti per įvairias tarptautines muzikos festivalių ir konkursų organizacijas, tai paskatintų ne tik Europos, bet ir kitų žemynų jaunuosius talentus atrasti Šiaulius ir Lietuvą.
Konkurso pagrindiniai rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė ir Geros valios fondas. Organizatoriai dėkoja muzikos meno ir mokslo žurnalui „Muzikos barai“ už visokeriopą pagalbą rengiant konkursą ir jo bukletą.
VIII tarptautinis Sauliaus Sondeckio jaunųjų smuikininkų ir violončelininkų konkursas Šiauliuose turėtų vykti 2026 m. birželio 12–20 d.
Aidos Juškaitės ir Zenono Ripinskio nuotr.