MUZIKOS PASLAPTYS veriasi mažiausiems

Publikuota: 2019-04-04 Autorius: Mb.info
MUZIKOS PASLAPTYS veriasi mažiausiems

Programoje KULTŪROS PASAS dalyvauja Lietuvos muzikų sąjungos projektas MUZIKOS PASLAPTYS, skirtas pradinių klasių moksleiviams (1-4 klasėms).
https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/1096

Interaktyvių susitikimų ciklas MUZIKOS PASLAPTYS – tai unikali galimybė susitikti, pabendrauti ir susipažinti su iškiliais Lietuvos muzikais, jų atliekama muzika ir instrumentais.

Tikime, kad ne tik patraukliai pristatysime įvairius muzikos žanrus, bet ir ugdysime mažųjų fantaziją, asociatyvinį mąstymą, kūrybingumą. O juk be šių gebėjimų šiandien neapsieina nė viena profesija.

Lietuvos muzikų sąjungos auditorijoje arba jūsų mokykloje galima ne tik muzikuoti, pasiklausyti atlikėjų koncertų, bet ir išgirsti bei pamatyti garsiausių menininkų garso ir vaizdo įrašus.

Kiekvienas atlikėjas papasakos apie savo kelią į muziką, savo instrumentą, jo sandarą, muzikavimo ypatybes ir pan. Čia pat galima išmokti ir nesudėtingų dainelių, pritariant svečiui. Įdomu tai, kad susitikimų metu galima daug sužinoti apie atlikėjų vaikystę, pamatyti jų vaikystės nuotraukas ir vaizdo įrašus.

Ypatinga projekto vertė – galimybė laisvai derinti renginių laiką, vietą ir temas. Pedagogai drauge su vaikais gali rinktis susitikimą su iškilomis asmenybėmis ar pasinaudoti galimybe iš arti susipažinti su visais instrumentais: styginiais (smuikas, altas, violončelė, kontrabosas), mediniais pučiamaisiais (fleita, obojus, klarnetas, fagotas), variniais pučiamaisiais (valtorna, trimitas, trombonas, tūba), mušamaisiais, liaudies instrumentais (kanklės, birbynė), fortepijonu, vargonais, klavesinu ir pan.

Interaktyvių susitikimų ciklas leidžia rinktis ir kitus bendravimo su muzika būdus, pavyzdžiui, išsamiau susipažinti su įvairių epochų muzika (barokas, klasicizmas, romantizmas, šiuolaikinė muzika ir pan.) ir žanrais (simfonija, opera, kamerinė muzika ir t. t.), taip pat ir su džiazu, popmuzika, programine muzika vaikams ir pan.

Pridėtinę vertę projektui kuria ir galimos dovanėlės susitikimo pabaigoje teisingai atsakiusiems į klausimus (muzikinės viktorinos ar klausimų ir atsakymų forma). Dovanėlės – tai įrašai ir leidiniai iš asmeninės atlikėjų kolekcijos, LMS leidinių serijos.

Prie aktyviausių projekto „Muzikos paslaptys“ dalyvių Austėjos Lukaitės ir Arkadijaus Gotesmano prisijungė Kauno valstybinio choro chormeisterė Raimonda Navickienė. Jos sumanytos pamokėlės tema – „Ir aš mažas buvau“. Renginyje, vykusiame Kauno Šilo pradinėje mokykloje, dainavo jos mokinės Milėja Stankevičiūtė ir Džesika Samuolytė, o pamokėlę vedė vienuoliktokė Meda Vaizgėlaitė (smuiko raktas) ir Juozo Gruodžio konservatorijos mokytoja Rasa Vaitkevičiūtė (boso raktas). Kostiumus, dailininkės Giedrės Brazytės sukurtus A. Jasenkos „Dryžuotos operos“ personažams, pamokėlei paskolino Kauno valstybinis muzikinis teatras.

Vaikučiai sužinojo, kad boso raktui priklauso žemi tonai, o smuiko raktas valdo vidurinio ir aukštojo registro natas, išgirdo, kokią reikšmę abu raktai turi Muzikos karalystėje. Pamokėlėje atgiję raktai kalbėjo apie muzikos jausmus, spalvas, nuotaikas, stilius. Pasakojo, kas yra džiazas, ir stebėjosi, kokias nelengvas, bet kartu ir smagias improvizacijas atlieka jaunosios dainininkės Milėja ir Džesika. Skambėjo klasikinio ir elektroninio džiazo, bliuzo, populiariosios muzikos žanrų dainos. Abi dainininkės prisiminė savo ankstyvos vaikystės muzikines patirtis ir atskleidė, kodėl jas žavi muzika ir dainavimas ir kodėl jos renkasi profesionalų kelią. Mažieji uždavė gausybę klausimų, jaunosioms solistėms net teko atskleisti savo slapčiausias svajones... Vaikai aktyviai atsakinėjo į pamokėlės vedėjų klausimus, kartu dainavo ir net šoko!

Kompozitorė Audronė Žigaitytė mažiesiems siūlo pamatyti muziką. Klausydami iškilių simfoninių kūrinių pamokėlėje mėginame nuspręsti, kas vyksta, kokios spalvos skambanti muzika. O animaciniai filmukai atskleidžia, kaip tą pačią muziką matė dailininkai. 

Klaipėdietės aktorė Virginija Kochanskytė ir pianistė Inga Maknavičienė taip pat susitiko su mažaisiais. Jų kelias vedė į Pakruojo „Žemynos“ pagrindinę mokyklą, kurioje laukė susitikimai su 1–4 klasių mokiniais. „Muzikos paslaptis“ viešnios atskleidė per žodžio, muzikos ir dailės santykį. Pamokėlės vyko prieš kovo 11-osios šventę, tad drauge buvo sugiedota V. Kudirkos „Tautiška giesmė“.

Įspūdžiais iš Pakruojo pasidalino Virginija Kochanskytė.

,,Tik atvykus į mokyklą maloniai pasitiko direktoriaus pavaduotoja Aida Stakūnienė. Sutarėme, kad su mokiniais ne tik gilinsimės į minties, muzikos, žodžio, dailės ryšį, bet drauge paminėsime ir Kovo 11- ąją.

Pirmiausia susitikome su mažaisiais – pirmokais ir antrokais, vėliau su trečiokais ir ketvirtokais.

Jaudinančios pradžios akimirkos: reikėjo matyti, kaip entuziastingai, padėję rankas ant širdelių mokiniai giedojo Lietuvos valstybės himną!

Smagus, žaismingas kontaktas užsimezgė iš karto.

Susitikimuose pristatėme pirmųjų lietuvių kompozitorių V. Kudirkos ir M. K. Čiurlionio kūrybą. Nagrinėjome Kudirkos asmenybės ir kūrybos ryšį, gilinomės į Čiurlionio muzikos ir dailės sąsajas.

Malonu, kad dauguma mokinių meno mokykloje papildomai mokosi muzikos, dailės, šokio. Dauguma lanko mokyklos chorą, įvairius meno būrelius. Taigi gilintis į paslaptingą kūrybos pasaulį jiems buvo labai smalsu, sulaukėme daug klausimų, o į savuosius – gausybės atsakymų.

Susitikimą su mažiausiais mokiniais vainikavo bendra daina, palydėta šokio judesiais.
Grįžome sklidinos įspūdžių ir laimingos – buvo įdomu, smagu, naudinga ir... labai optimistiška.“

 

 

Susiję nuotraukų galerijos

Muzikos paslaptys

Muzikos paslaptys

2018-11-04

Susiję nariai

Arkadijus Gotesmanas

Arkadijus Gotesmanas

Mušamųjų instrumentų atlikėjas, LMTA lektorius

Virginija Kochanskytė

Virginija Kochanskytė

Aktorė, renginių režisierė

Austėja Lukaitė

Austėja Lukaitė

Dainininkė, aktorė

Inga Maknavičienė

Inga Maknavičienė

Pianistė, KU docentė, pedagogė

Gražina Zalatorienė

Gražina Zalatorienė

Lietivos muzikos ir teatro akademijos koncertmeisterė

Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

Audronė Žigaitytė-Nekrošienė

Kompozitorė, profesorė, muzikos kritikė ir apžvalgininkė (muzikos žurnalistė), muzikos meno ir mokslo žurnalo "Muzikos barai" leidėja ir redaktorė, leidėja (kompaktinės plokštelės, knygos), organizatorė (vadybininkė, prodiuserė)

Komentarai