DIDŽIOJI MUZIKŲ ŠVENTĖ 2021

Publikuota: 2021-10-02 Autorius: Mb.info
DIDŽIOJI MUZIKŲ ŠVENTĖ 2021

Pasaulinę muzikos dieną paskelbti 2020 ir 2021 metų „Auksinio disko“ laureatai

Lietuvos muzikų sąjunga, tradiciškai minėdama Pasaulinę muzikos dieną, spalio 1 dieną paskelbė 2020 ir 2021 metų „Auksinio disko“ laureatus. Dainininko kategorijoje apdovanotos Justina Gringytė ir Aušrinė Stundytė, atlikėjo solisto – smuikininkė Rūta Lipinaitytė ir pianistas Daumantas Kirilauskas, geriausiais pastarųjų metų kolektyvais pripažinti Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos simfoninis orkestras „Simfukai“ (meno vadovas ir dirigentas Modestas Barkauskas) ir Berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“ (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Vytautas Miškinis). Laureatais taip pat tapo multiinstrumentininkas Saulius Petreikis ir folkroko grupė „Žalvarinis“ (vadovas Robertas Semeniukas).

Prieš dvi dešimtis metų įsteigtas prizas kasmet įteikiamas Didžiosios muzikų šventės metu. 2020 metais dėl pandemijos šventė neįvyko, todėl 2021 metais „Auksinio disko“ laureatai buvo pagerbti dviejuose renginiuose – spalio 1-ąją Vilniaus rotušėje ir gruodžio 14-ąją Valdovų rūmuose.

***

2021-ieji Lietuvos muzikų sąjungai – sukaktuvių metai: „Muzikos barams“ spalio 1-ąją suėjo 90, o pati sąjunga, veiklą pradėjusi 1936 metais, skaičiuoja 85-uosius veiklos metus.

Pastarąjį dešimtmetį suformuotas pagrindinis Muzikų sąjungos uždavinys – puoselėti kartų sugyvenimą ir bendrystę. LMS – vienintelė Meno kūrėjų asociacija, kurioje tolygiai atstovaujamos visos amžiaus grupės.

„Savo renginiuose ir kasdienėje veikloje stengiamės kuo daugiau bendrauti, kad laiku pastebėtume jaunuosius talentus ir paragintume juos aktyviau muzikuoti, kad suspėtume išminties ir patirties pasisemti iš vyriausių bendruomenės narių. 350 muzikų vienijančioje asociacijoje proporcingai atstovaujamos visos kartos, – sako LMS prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė. – Šiandien ypač svarbus mūsų visų susitelkimas į muzikos propagavimą. Lietuvoje sukūrę išskirtinę muzikos ugdymo sistemą, parengę daugybę puikių atlikėjų, jau per dažnai pradedame justi takoskyrą tarp muzikos profesionalų ir klausytojų. Tad ir minėdami 85-ąsias asociacijos metines žinome, kad aktualios veiklos nepritrūksime.“

1974 m. lordo Yehudi Menuhino iniciatyva UNESCO spalio 1-ąją paskelbė Pasauline muzikos diena. Žymusis menininkas ir humanistas visus pasaulio muzikus tą dieną ragino skirti muzikos propagavimui pačiomis įvairiausiomis formomis. Įdomus sutapimas: būtent spalio 1 dieną, tik kur kas anksčiau – 1931 metais – pasirodė pirmasis muzikos meno ir mokslo leidinio „Muzikos barai“ numeris. Tad 2021 metų spalio 1-ąją Vilniaus rotušėje paminėtas brolių Motiejaus, Broniaus ir Antano Budriūnų pradėto leisti žurnalo 90-metis.

„Dabartiniai „Muzikos barai“ – ne vien žurnalas. Nuo 2000 metų prenumeratorius jis pasiekia su kompaktinėmis plokštelėmis, o jau trejus metus leidinio puslapiuose skaitytojai randa ir QR kodus, – apie leidinio naujoves pasakoja A. Žigaitytė-Nekrošienė. – Šiandien visi labai skubame ir sunkiai randame laiko domėtis tuo, kas, atrodytų, ne visuomet būtina. Apmaudu, bet žinios apie muziką ir atlikėjus vis labiau atsiduria užribyje, o man, nepaisant kai kurių skeptikų, manančių, kad muzikos reikia tik klausytis, atrodo, jog kuo daugiau žinai, tuo giliau ir prasmingiau skleidžiasi tai, ką klausai... Tad ir kuriame galimybę savo skaitytojams: radus laisvą akimirką žurnalui pasklaidyti, patogu čia pat telefonu nusiskenuoti QR kodą ir paklausyti aprašomos muzikos, susipažinti su jos atlikėjais. Suprasdami, kad kuriame ne dienraštį, o ilgalaikį dienoraštį, stengiamės „Muzikos baruose“ pastebėti tai, kas svarbiausia, kas turi išliekamąją vertę. O dienraštį turime LMS svetainėje www.muzikusajunga.lt. “

Tiktų priminti, kad Lietuvos muzikų sąjungos svetainė, į kurią dažniausiai ir nuveda QR kodai, taip pat nėra tradicinė. Ji – interaktyvi, tai yra, informaciją įkelia ne tik svetainės administratorius, bet ir LMS nariai, pedagogai ir bičiuliai bei jauni muzikai, galbūt būsimieji asociacijos nariai. O informacijos formos yra pačios įvairiausios – tekstai apie renginius, vaizdo ir garso galerijos, nuotraukų albumai ir, žinoma, aktualiausios naujienos.

Spalio 1 dieną Vilniaus rotušėje pasveikinti „Auksinio disko“ laureatų ir paminėti LMS sukakčių susirinkę klausytojai išgirdo išties šventišką koncertą, kuriame dalyvavo apdovanojimus pelnę Berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“, multiinstrumentininkas Saulius Petreikis ir folkroko grupė „Žalvarinis“. Renginį jaunatviškai papuošė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos moksleiviai ir Ališauskų šeimos ansamblis su mažąja dainininke Akvile.

Nuskambėjus tradicinėms LMS švenčių fanfaroms, sveikinimo žodį tarė Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Jonas Staselis. Jis pabrėžė, kad būtina ne tik kiekvienos asociacijos narių bendrystė, bet ir ryšiai su kolegialiomis organizacijomis bei jų nariais.

„Išgyvename keistą laikotarpį, – kalbėjo J. Staselis. – Meno kūrėjai ignoruojami formuojant kultūros politikos gaires, stumiami į užribį. Tačiau kaip neįmanomas visuomenės egzistavimas be politikų, taip kultūra negali būti be kūrėjų, tad šiandien turime ne tik suvokti savo svarbą, bet ir ją parodyti. Ir ne vien darbais, o ir aktyviu dalyvavimu bendruomenių veiklose, sprendžiant svarbius mums visiems ir kultūros ateičiai klausimus.“

Koncerte pirmasis pasirodė „Ąžuoliukas“, choras atliko savo meno vadovo Vytauto Miškinio Interliudą ir Epilogą iš kantatos „Erdvėja baltas laikas Lietuvos“ (V. Braziūno ž.). Ir choro dainavimas, ir kantatos kūrėjų mintys, ir apdovanojimas „Auksiniu disku“ leido LMS prezidentei A. Žigaitytei-Nekrošienei ištarti pranašiškus žodžius: Vytautas Miškinis tikrai pelnys 2021 metų Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją!

Renginyje LMS veiklą apžvelgė ilgametis tarybos narys prof. habil. dr. Leonidas Melnikas, sveikinimo žodį tarė Sauliaus Karoso labdaros ir paramos fondo direktorė Ramunė Kryžauskienė, ji perdavė ir nuoširdžiausius p. Birutės Karosienės, fondo valdybos pirmininkės, linkėjimus.

Nuo pirmosios muzikų šventės 1997 metais joje visuomet dalyvaudavo LMS garbės narys Saulius Sondeckis. Simboliškai draugystę tęsia užsimezgusi nuoširdi bendrystė su Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija ir ypač su S. Sondeckio bičiule, legendine smuiko pedagoge Nijole Prascevičiene. Šį kartą ji parengė šventę papuošusių jaunųjų smuikininkų būrį – ir po vieną, ir ansambliuose griežė Ugnė Krikščiūnaitė, Agnius Juška, Paulius Ubartas, ansamblis „Fiori musicali“ ir jiems akompanavusi pianistė Daiva Šulcaitė.

2020 metų spalį agentūra „Factum“ užfiksavo Lietuvos rekordą: Akvilė Ališauskaitė – jauniausia atlikėja, dainavusi 45 minučių rečitalį. Tad mažoji rekordininkė pelnytai buvo pakviesta Didžiojoje muzikų šventėje atstovauti patiems mažiausiems dainininkams, o drauge su tėvais ir broliu – muzikuojančioms šeimoms. Spalvingą liaudies dainų programą atliko Akvilė, jos brolis Lukas, mama Aistė ir tėtis Egidijus, o užbaigė dar kartą taurų birbynės tembro grožį pademonstravęs Egidijus Ališauskas, Aistės Bružaitės kanklėms palydint atlikdamas E. Morricone pjesę „Gabrieliaus obojus“.

„Muzikos barų“ sukakties proga renginyje padėkota ištikimiausiems leidinio bendradarbiams, talkininkams ir autoriams, tarp jų kompozitoriams Mindaugui Urbaičiui ir Giedriui Kuprevičiui, muzikologams Linai Navickaitei-Martinelli, Irenai Didžiulienei ir Audronei Žiūraitytei, muzikams Ritai Aleknaitei-Bieliauskienei, Tomui Bakučioniui, Kaziui Daugėlai, Leonidui Melnikui, Gerimantui Statiniui, Daivai Tamošaitytei, žurnalistei Mildai Augulytei, jauniausiai autorei Ievai Kananavičiūtei ir kalbos specialistei Jūratei Palionytei.

Kulminaciją šventė pasiekė į sceną išėjus Sauliui Petreikiui ir ansambliui „Žalvarinis“ – dainininkei Sigitai Jonynaitei ir gitaristui Robertui Semeniukui. Jiems muzikuojant dar kartą įsitikinome, kad vienintelis kriterijus vertinant muziką – profesionalumas. Todėl pelnytai didžiuojamės, kad mūsų bendruomenėje sutaria ne tik įvairių kartų, bet ir įvairių žanrų muzikai.

Susiję video galerijos

DIDŽIOJI MUZIKŲ ŠVENTĖ 2021

AUKSINIO DISKO LAUREATAI 2021

Susiję nuotraukų galerijos

Susiję nariai

Egidijus Ališauskas

Egidijus Ališauskas

Birbynininkas, Lietuvos kariuomenės orkestro kapelmeisteris

Tomas Bakučionis

Tomas Bakučionis

Pianistas, klavesinininkas, vargonininkas, muzikos kritikas, kultūros politikos analizė ir apžvalgos

Aistė Bružaitė

Aistė Bružaitė

Kanklininkė, tarptautinių konkursų laureatė

Ramunė Kryžauskienė

Ramunė Kryžauskienė

Leonidas Melnikas

Leonidas Melnikas

Pianistas, vargonininkas, muzikologas, habil. dr., LMTA katedros vedėjas, profesorius

Vytautas Miškinis

Vytautas Miškinis

Choro dirigentas, berniukų choro “Ąžuoliukas” vyr. dirigentas ir meno vadovas, LR Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, LMTA profesorius

Saulius Petreikis

Saulius Petreikis

Multiinstrumentalistas

Nijolė Prascevičienė

Nijolė Prascevičienė

Smuiko pedagogė

Robertas Semeniukas

Robertas Semeniukas

Profesionalus gitaristas, aranžuotojas, dainų autorius, prodiuseris

Komentarai