Naujienos

V tarptautinio kamerinės muzikos festivalio-konkurso ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“ aidai

V tarptautinio kamerinės muzikos festivalio-konkurso ,,Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“ aidai

2023-11-27, Virginija KOCHANSKYTĖ

„Gerai pagalvok, ką reiškia žodis „gyvenimas“: tai ne tik pareiga gyventi, nes gyvybė yra bendras visų sutvėrimų požymis, bet ir menas gyventi. (...) Visų pirma įsisąmonink paprastą tiesą – žmogus nėra atsitiktinumo padarinys, jis negimsta be tikslo. Už viską jis turi būti dėkingas Sutvėrėjui – Dievui. Tikėjimas – pirmoji jo pareiga, be jos žmogus yra niekas, tik nereikšmingas skaičius.“ Šias mintis (ir ne tik šias) surašė laiške kunigaikštis Mykolas Kleopas Oginskis keturiolikmečiui sūnui Irinėjui, išlydėdamas jį studijuoti į Italiją („Priesakai sūnui“). (8010)

Živilė Baikštytė: „Mitus žmonės kuria norėdami ką nors pasakyti“

Živilė Baikštytė: „Mitus žmonės kuria norėdami ką nors pasakyti“

2023-11-25, Kristupas ANTANAITIS

Gruodžio 1, 2 ir 3 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – lietuvių mitologijos persmelkto baleto „Pradžioje nebuvo nieko“ premjera. Choreografė Živilė Baikštytė su bendraminčiais – dramaturgu Evaldu Jaru, kompozitoriumi Antanu Jasenka ir dailininke Giedre Brazyte – perkūrė 2019 m. „Baletų triptike“ rodytą vienaveiksmį spektaklį, paversdama jį nauju užburiančiu šokio pasakojimu. (3197)

Kaip skamba akimirka?

Kaip skamba akimirka?

2023-11-24, Rasa Murauskaitė-Juškienė

„Po pirmųjų įrašų perklausų, kurį laiką sėdėjome ir nekalbėjome“, – prisimindamas kūrybinį taksofono operos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau vėlu“ procesą pasakoja kompozitorius Dominykas Digimas. Naujausias jo bendras darbas su režisiere Kamile Gudmonaite gruodžio pradžioje atidaro didžiąją Lietuvos nacionalinio dramos teatro sceną. (10449)

IŠ ILGESIO GIMTINĖS SKAMBESIUI

IŠ ILGESIO GIMTINĖS SKAMBESIUI

2023-11-23, Mb.info

„Naxos“ katalogas pasipildė nauju lietuvių muzikos įrašu – tai smuikininkės Simonos Venslovaitės ir pianistės Veronikos Kopjovos parengta lietuvių kompozitorių muzikos smuikui ir fortepijonui programa. Čia įrašytos keturios sonatos, kurių autoriai – Juozas Gruodis, Kazimieras Viktoras Banaitis, Stasys Vainiūnas ir Julius Juzeliūnas. (3204)

Opera – tai ir teatras

Opera – tai ir teatras

2023-11-22, Rita ALEKNAITĖ-BIELIAUSKIENĖ

Jei moterų paveikslams visada atsirasdavo puikių dainininkių – Vladislava Grigaitienė, Vincė Jonuškaitė-Zaunienė, Elena Saulevičiūtė, Gražina Apanavičiūtė, Nijolė Ambrazaitytė, Marija Aleškevičiūtė, Irena Milkevičiūtė, Inesa Linaburgytė ir kt., tai Radamesas visada kėlė daug rūpesčių. Ją dainavo tik Kipras Petrauskas, Valentinas Adamkevičius ir kurį laiką Edvardas Eidukaitis, Antanas Tveraga, Bronius Tamašauskas. (14831) Su nuotraukų ir vaizdo galerijomis bei įvairiuose leidiniuose publikuotomis operos recenzijomis

Rečitaliai ir nauji vardai VIII Vilniaus fortepijono festivalyje

Rečitaliai ir nauji vardai VIII Vilniaus fortepijono festivalyje

2023-11-20, Skirmantė Valiulytė

Lapkričio 18 d. prasidėjusį Vilniaus fortepijono festivalį „Dedikacija jam“ šią savaitę pratęs fortepijono rečitaliai. Per visą festivalį publika išgirs penkis įvairaus pobūdžio rečitalius, juose sužibės įvairias šalis atstovaujančių pianistų žvaigždynas: Janice Carissa (Indonezija), Maxim Lando (JAV), Yukine Kuroki (Japonija), Masaya Kamei (Japonija), lietuvių pianistai Guoda Gedvilaitė ir Petras Geniušas, prancūzų fortepijono meistrai Anne Queffélec ir Michelis Dalberto. (6188)

Balsio konkurso finale triumfavo latvių kompozitoriaus kūrinys

Balsio konkurso finale triumfavo latvių kompozitoriaus kūrinys

2023-11-19, Eglė GUDŽINSKAITĖ

Šeštadienį įvykusio Tarptautinio E. Balsio kompozitorių konkurso finale šiemet triumfavo latvių kompozitoriaus Jēkabs Bernāts kūrinys „Historia von D. Johann Fausten“ mišriam chorui. Šio ir visų kitų finalo kūrinių autoriai bei jų tautybės iki pat rezultatų paskelbimo buvo laikomos paslaptyje, tad Latvijos nepriklausomybės dieną (lapkričio 18 d.) pelnyta latviškos muzikos pergalė nuskambėjo labai simboliškai. (3284)

VIII Vilniaus fortepijono festivalis „Dedikacija jam“ – jau šį šeštadienį

VIII Vilniaus fortepijono festivalis „Dedikacija jam“ – jau šį šeštadienį

2023-11-17, LNF, LMS informacija

Šį šeštadienį po dviejų metų Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vėl startuoja tradicinis Vilniaus fortepijono festivalis. Nuo 2009 metų, kai prof. Mūzos Rubackytės sumanymu buvo surengtas pirmasis festivalis, su kiekvienu sugrįžimu festivalis gausina savo gerbėjų ratą. Ir tai nenuostabu, nes kiekvienas festivalis išsiskyrė ir menine „intriga“, bet ir sykiu – aukščiausia kokybe, kruopščiai apgalvotomis programomis ir atrinktais dalyviais.

TEISUTIS IR DABAR TEISUS 

TEISUTIS IR DABAR TEISUS 

2023-11-17, Giedrius KUPREVIČIUS

Koncertą moderavo du kompozitoriai – Zita Bružaitė ir skambėjusių kūrinių autorius Teisutis Makačinas. Kūrinius atliko Petras Vyšniauskas (saksofonas), Ilona Klusaitė (smuikas), Goda Stanionytė (fortepijonas) ir Mykolas Bazaras (fortepijonas). Skambėjo kiek anksčiau ir šiais metais aranžuotų iš pirmo žvilgsnio nesudėtingų kūrinių siuita, populiarios muzikos plėtotės. Tai kompozitoriaus įvairiausiais žanrais prisodrinto kūrybinio katalogo dalis.

Lina Dambrauskaitė koncerto „Aukšti langai“ akivaizdoje: Gili žydrynė, kuri yra begalinė

Lina Dambrauskaitė koncerto „Aukšti langai“ akivaizdoje: Gili žydrynė, kuri yra begalinė

2023-11-17, Elvina BAUŽAITĖ

„Aukšti langai“ – koncertas lapkričio 23-ąją Šv. Kotrynos bažnyčioje, kuriame Lina Dambrauskaitė (sopranas) kartu su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Barkauskas) pristatys Lietuvoje retai atliekamus Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančių ir kuriančių kompozitorių kūrinius, populiarius pasaulyje. Koncerte skambės Osvaldo Golijovo, Jessie Montgomery, Aarono Kerniso, Christopherio Cerroneʼo, Caroline Shaw kūriniai. Belaukiant koncerto – pokalbis su išskirtinio balso dainininke Lina Dambrauskaite. (6858)

Ketvirtasis architektui J. K. Glaubicui skirtas "Canto Fiorito" koncertas

Ketvirtasis architektui J. K. Glaubicui skirtas "Canto Fiorito" koncertas

2023-11-13, Canto Fiorito

Lapkričio 18 d. 19 val. koncertas “Vilniaus Baroko veidas IV” skambės Šv. Jonų bažnyčioje. Architektas rekonstravo šventovę po ją nuniokojusių gaisrų (pastatas degė 1737 m., 1741 m. ir 1748 m.) – koncerto pradžioje apie J. K. Glaubico indėlį į šią bažnyčią daugiau papasakos Vilniaus universiteto muziejaus gidė. Šiame koncerte prie “Canto Fiorito” prisijungs Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus. 

Elena Daunytė: Kurti abipusį stebuklą. Artėjant koncertui „Prancūzų muzikos šedevrai III“

Elena Daunytė: Kurti abipusį stebuklą. Artėjant koncertui „Prancūzų muzikos šedevrai III“

2023-11-08, Elvina BAUŽAITĖ

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje lapkričio 11-ąją – koncertas „Prancūzų muzikos šedevrai III“, kuriame violončelininkė Elena Daunytė drauge su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas), diriguojant Jonathanui Bermanui atliks Camilleʼio Saint-Saënso Koncertą violončelei ir orkestrui Nr. 1, a-moll, op. 33. Belaukiant įstabios muzikos vakaro, kuriame skambės ir daugiau prancūziškosios muzikos lobyno kūrinių, pokalbis su Elena Daunyte, kurios patirčių horizontai, raiškos sričių laukai suponuoja temas ir linkmes pašnekesiui, išplečia jo kontekstą už vieno vakaro ribų, išveda į muzikos pasaulio erdvinę begalybę.

„Kur giria žaliuoja“, arba kompozitoriui Juozapui Gudavičiui – 150

„Kur giria žaliuoja“, arba kompozitoriui Juozapui Gudavičiui – 150

2023-11-07, Kazys Daugėla

„Kur giria žaliuoja, ten mano namai…“ – žodžiai, kuriais prasideda visiems muzikos mylėtojams gerai žinoma daina, be kurios neįsivaizduojama nė viena Dainų šventė. Šiemet minimos 150 – osios žymaus kompozitoriaus, vargonininko, chorų ir orkestrų dirigento, pirmojo Lietuvos kariuomenės kapelmeisterio ir savanorio Juozo Gudavičiaus (1873-1939) gimimo metinės.

GAIDA 2023 - DIENORAŠTIS

GAIDA 2023 - DIENORAŠTIS

2023-11-07, Rita ALEKNAITĖ-BIELIAUSKIENĖ, Daiva TAMOŠAITYTĖ

Spalio 17 – lapkričio 4 d. Vilniuje vyko trisdešimt trečiasis tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“. Kodėl aktualios? Todėl, kad kuriama šiandien? Bet ji gali būti neaktuali palyginti su epochos žingsniais į priekį. Ar festivalio programoje tikrai atsispindi tendencijos naujai traktuoti garsą, juo kalbėti apie dabartį, rodyti, kokiomis kryptimis plėtojama muzikos kūryba? Su NUOTRAUKŲ GALERIJOMIS. (26471)

Paskutinis 2023 metų GAIDOS akordas

Paskutinis 2023 metų GAIDOS akordas

2023-11-06, Rita ALEKNAITĖ-BIELIAUSKIENĖ

Lapkričio 4 d. vakarą Nacionaliniam simfoniniam orkestrui dirigavo Modestas Pitrėnas. Prie Nacionalinės filharmonijos durų stovėję žmonės, kaip anais gerais laikais, klausinėjo „atliekamo bilietėlio“. Salėje anšlagas. Klausytojų būryje buvo nemažai tokių, kurių klasikinės muzikos koncertuose nematyti. Tačiau salėje tarp ciklinių kūrinių dalių niekas neplojo. Galima buvo džiaugtis, kad aktualioji muzika jau išugdė tiesiog muzika besidominčią auditoriją.