Naujienos

Violeta Urmana – UNESCO menininkė taikai

Violeta Urmana – UNESCO menininkė taikai

2016-11-06, Daiva Tamošaitytė

Spalio 30 dieną Nacionalinėje filharmonijoje vyko iškilmingas minėjimas ir koncertas, skirtas Lietuvos įstojimo į UNESCO (Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija) 25–mečiui. Labdaringo koncerto metu surinktos lėšos bus skirtos Afrikos regiono mergaičių lavinimui.

Ūlos Ulijonos Žebriūnaitės šventė

Ūlos Ulijonos Žebriūnaitės šventė

2016-11-04, Rita Aleknaitė-Bieliauskienė

Spalio 26 d. Nacionalinėje filharmonijoje koncertą surengė šį kartą Roberto Šerveniko diriguojamas Lietuvos kamerinis orkestras. Vakaro dedikacija nurodė pagrindinį veikėją: ... per la Grand Viola. Nusilenkimą jo didenybei altui ir instrumento šeimininkei Ūlai Ulijonai Žebriūnaitei.

Muzika iš šiaurės

Muzika iš šiaurės

2016-11-04, Daiva Tamošaitytė

Kartu su pirmosiomis snaigėmis ir šaltuku į Lietuvą atskriejo ir muzikos garsai iš šiaurės. Lapkričio 3 dienos vakarą Nacionalinėje filharmonijoje pirmą kartą viešėjo šiauriausias pasaulyje profesionalus simfoninis orkestras. Šis renginys tęsė Skandinavijos šalių kolektyvų ir Nacionalinės filharmonijos bendradarbiavimą, kurio tikslas, pasak Norvegijos ambasadoriaus Lietuvoje Dago Malmerio Halvorseno, „paskatinti jaunus muzikos partnerius veiklai“. Gražia lietuvių kalba pasakytas ambasadoriaus sveikinimo žodis įliejo žibalo į nuotaikingą ir lūkesčių kupiną laukimo nuotaiką: nors Edvardo Griego ar Jeano Sibelijaus kūryba lietuviams palyginti gerai žinoma, visa kita – ypač atlikėjai ir nežinomi autoriai – žadino smalsumą.

Fortepijonų dueto simfonijos

Fortepijonų dueto simfonijos

2016-10-22, Daiva Tamošaitytė

IV–ąjį M. K. Čiurlionio tarptautinį muzikos festivalį pradėjo duetas: Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelhauptas

Vargonų gausmas, suplėšytos partitūros, rojaus obuoliukai ir kitos Modus vivendi būsenos

Vargonų gausmas, suplėšytos partitūros, rojaus obuoliukai ir kitos Modus vivendi būsenos

2016-10-19, Kristina Savickytė-Giedraitienė

Vargonų gausmas, suplėšytos partitūros, rojaus obuoliukai ir kitos Modus vivendi būsenos. Menas kuriamas čia ir dabar, muzikos kalba vienija erdvę ir laiką... Šiais žodžiais galėtume apibūdinti klausytojų, vėlyvą spalio vakarą, po nuostabaus koncerto vis dar lūkuriuojančių vienos įspūdingiausių Helsinkio Tempelaukio bažnyčios prieigose, nuotaiką. Granito uoloje iškalta šventovė (Temppeliaukion kirkko) garsėja ne tik tobula akustika, bet ir tvyrančia sakralia aura... Sugrįžkime tad į koncerto pradžią...

„Europos saulėlydis“ muzikoje

„Europos saulėlydis“ muzikoje

2016-10-01, Daiva Tamošaitytė

Tarptautinei muzikos dienai skirtame Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncerte spalio 1 dieną vyravo spalvingos ir šventiškos nuotaikos: dirigento Modesto Barkausko griežtam, tiksliam mostui paklusęs kolektyvas perteikė jo artistišką Antonino Dvořáko koncertinės uvertiūros „Karnavalas“ op. 92/B. 169 bei Arturo Márquezo Šokio Nr. 2 interpretaciją. Meksikiečių kompozitoriaus danzón stiliaus kontrastingas, uždegantis kūrinys tapomų vaizdų monumentalumu susišaukė su čekų nacionalinės muzikos korifėjaus kūrinio idėja, kurios centre – liaudies pasilinksminimas, folkloro motyvai. Įdomi, naujoves siūlanti programa liudijo augantį orkestro meistriškumą ir profesinį pajėgumą.

Aistros jėga

Aistros jėga

2016-09-25, Daiva Tamošaitytė

Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Sergejus Krylovas) naująjį koncertinį sezoną pradėjo XX a. kompozitorių – Geraldo Finzi (1901-1956), Igorio Stravinskio (1882-1971), Andrzejaus Panufniko (1914-1991) ir Bélos Bartóko (1881-1945) kūryba. Nors koncertas pavadintas „romansu styginiams“, ir jame skambėjo gražios romantinės arba tiesiog melodingos muzikos (mielas paklausyti G. Finzi „Romansas styginiams“ Es-dur, op. 11), vyravo stilius, kuris praūžus I pasauliniam karui sudaužė į šipulius praėjusios epochos rožines svajas ir viltis: gimė ekspresionizmas, dadaizmas, buvo pradėti kurti siaubo filmai, suklestėjo natūralistinė industrija bei psichoanalizės skatinamos keistos, neįprastos meno ir gyvenimo formos.

,,Vaidilos klasikos” sezono atidarymas: Petro Geniušo muzika atvėrė duris į amžinybę

,,Vaidilos klasikos” sezono atidarymas: Petro Geniušo muzika atvėrė duris į amžinybę

2016-09-23, Jolita Jankuvienė

„Muzika nuplauna nuo sielos kasdieninio gyvenimo dulkes“ – apie muziką yra sakęs danų rašytojas Peter Hoeg. Trečiadienio vakarą „Vaidilos“ teatre vykusio naujo klasikinės muzikos projekto „Vaidilos klasika“ atidarymo koncerte maestro Petro Geniušo ypatingai jautriai ir subtiliai atliekama fortepijoninė muzika ne vieną klausytoją nukėlė į kitą dimensiją, kurioje ištirpo visi rūpesčiai, įtampa ir netgi laiko bei erdvės suvokimas…

Maestro Juozas Domarkas: „Susitiksime po dešimties metų“

Maestro Juozas Domarkas: „Susitiksime po dešimties metų“

2016-09-18, Daiva Tamošaitytė

Nacionalinė filharmonija naująjį, 76-tą koncertų sezoną pradėjo iškilmingu renginiu, skirtu dirigentui Juozui Domarkui. 80-metį švenčiantis maestro – nepailstantis pasaulio simfoninės muzikos ir daugelio lietuvių kompozitorių kūrinių premjerų interpretuotojas bei įkvėpėjas, žymus pedagogas (LMTA dirigavimo katedros įkūrėjas ir ilgametis profesorius), Plungės festivalio ir daugelio kitų nacionalinės ir tarptautinės reikšmės projektų autorius – už nuopelnus muzikinei kultūrai buvo daug sykių apdovanotas aukščiausiais Lietuvos ir užsienio apdovanojimais, premijomis bei ordinais. Tarp jų – Lenkijos Respublikos Kavalieriaus kryžiaus ordinas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“, Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 2014 metais, švenčiant J. Domarko vadovavimo Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui 50-metį, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo jį ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi.

„Jazz Island“ kompaktinė plokštelė

„Jazz Island“ kompaktinė plokštelė

2016-09-17, Daiva Tamošaitytė

Plokštelėje įrašyta dvidešimt dainų. Lietuvių liaudies dainos „Aplink žilvytėlį, dobile“, „Sėdžiu po langeliu“, „O kab saulukė tekėjo“, „Kas numynė tūs takelius“ aranžuotos profesionaliai, neperkraunant audinio. Jos „teka“ gana natūraliai, laisvai, tiksliai perteikiama nuotaika. Šios dainos gali būti skoningos šiuolaikinės prieigos prie lietuvių liaudies dainų pavyzdys, maloni išimtis iš daugelio kitų, kartais net ir kompozitorių profesionalų dirbtinai sukonstruotų sudėtingesnių, tačiau gerokai nuo liaudies dainos dvasios nutolusių kompozicijų.

Zitos Bružaitės kompaktinėje plokštelėje – kantorija „Lumen fidei“

Zitos Bružaitės kompaktinėje plokštelėje – kantorija „Lumen fidei“

2016-09-17, Daiva Tamošaitytė

„Lumen fidei“ („Tikėjimo šviesa“) sujungia oratoriją ir kantatą į kantoriją, susidedančią iš septynių dalių: I intrada, „Ave generosa“, II intrada, „O beata infantia“, III intrada, „O rubor sanguinis“ ir „Spiritus sanctus vivificants vita“.

Didūs stebuklai kuklume

Didūs stebuklai kuklume

2016-07-22, Paulina Nalivaikaitė

Liepos 20 d. vakarą Kintų Didžiojoje bažnyčioje grojo „Grammy“ nominantas fagotininkas Martinas Kuuskmannas. Su juo scenoje taip pat pasirodė fleitininkas Giedrius Gelgotas ir smuikininkė Dalia Simaška. Tai buvo Aukščiausio lygio meistriškumas, kuriuo gėrėtis turėjome galimybę atokiame Lietuvos kampelyje. Taip, tai realybė, o ne fantazija.

Taikos ir ramybės spinduliai

Taikos ir ramybės spinduliai

2016-07-18, Paulina Nalivaikaitė

Pastarosiomis savaitėmis sekant įvykius pasaulyje vis dažniau tenka susimąstyti apie tai, koks trapus yra pasaulis, kartu – žmogaus gyvenimas, ir su liūdesiu suvokti, kad ne visi trokšta ramybę ir orumą nešančios taikos. Viena iš tylaus pasipriešinimo smurtui formų neabejotinai buvo ir tebėra menas – ar religinės prigimties, ar tiesiogiai nesusietas su tikėjimu, tačiau jo nešama emocinė įkrova, jei atlikėjo paveikiai ištransliuojama, turi galią pažadinti ir auginti mumyse gražesnės ateities viltį. Apie tai, kad savo kuriama muzika siekia klausytojui dovanoti malonią patirtį ir taikos idėją, kalbėjo latvių kompozitorius Pēteris Vasksas, lankęsis Kintų muzikos festivalyje (KMF). Šiais metais jubiliejinį penktąjį kartą vykusį festivalį pradėjo programa beveik vien iš P. Vaskso kūrinių, taip paminint vieno garsiausių baltų kompozitorių 70-metį.

Elegantiškas jausmingumas

Elegantiškas jausmingumas

2016-06-21, Paulina Nalivaikaitė

Vilniaus festivalis 2016. Dienoraštis

Vilniaus festivalis 2016. Dienoraštis

2016-06-17, Kultūros ekspertai

VILNIAUS FESTIVALIS 2016 - Planetų takas Birželis danguje ir muzikoje (BIRŽELIO 3–21 d., Vilnius)